web lidhje

 

  Webfaqe  Miqėsore

www.rtvzik.com
www.radiofocus.net
www.tetova.de
ww.pershefca.com
www.pershefca.net

 

  Faqe Zyrtare

Komuna Tearcė

 

Komuna Tetovė

 

Shkolla Fillore

ASDRENI

Pėrshefcė

 

  Webfaqe tė fshatrave tė Pollogut tė Poshtėm 

Drenovec
Poroj

Xhepcishti

Nepreshteni
Sllatina
Tearca
Pershefca
Gllogja
Dobroshti

Nerashti

Odri
Pėrca
Orasha
Jazhinca
Shemshova

 

 

   Urime 2011

03.01.2011

 

Pėrshefca ēdo vitė po ndryshon. Kėto ndryshime janė vepėr e banorėve tė fshatit, janė kurorėzim i pėrpjekjeve tė Bashkėsisė vendore tė fshatit dhe organizatave qė veprojnė nė fshat.

Ne po e pėrfundojmė njė vitė deri diku tė sukseshėm dhe shpresojmė qė viti 2011 do tė jetė edhe mė i sukseshėm dhe I begatshėm pėr tė gjithė ne qė jetojmė nė Pėrshefcė si dhe pėr banorėt tanė qė jetojnė nė shtetet e Europės perėndimore.

Gjatė vitit 2011, tė gjithėve na presin shumė projekte pėr tė realizuar dhe shumė sfida pėr tė pėrballuar. Tė gjitha kėto do tė mundet ti arijmė me njė bashkėpunim mė tė madh si tė banorėve ndėrmjet veti ashtu edhe tė organizatave dhe institucioneve qė veprojnė nė fshat.
Shpresojmė se ky bashkėpunim nuk do tė mungojė dhe tė gjithė se bashku do tė ndikojmė qė Pėrshefca tė jetė shembull pėr tė gjitha fshatatrat dhe vendbanimet nė rajon dhe mė gjėrė.
Gėzura Vitin e Ri 2011, shėndet dhe suksese pėr tė gjithė.
Nga Bashkėsia vendore e Pėrshefcės dhe www.pershefca.net

Edhe pershefca.de i bashkangjitet  urimit , punė tė mbarė krejt Pershefcalive kudo qe jan ne keto momente.

   Urime 2010

03.01.2010

 

Staffi i webfaqes pershefca.de ju uron krejt Pershefcalive vitin e ri 2010 Edhe kėt vit pershefca.de do jet bashkė me ju, pėrshefca.de do jet hapur pėr shprehjen e mendimeve tė, tė gjith Pėrshefcalive kudo qe janė. Pjakit katundit i urojme nje pune te mbare ne realizimin e aspiratave tė cillat i ka marr nė sy, kurse fshatit tone  i urojmė mashum unitet ne realizimin e planprogrameve te reja. Me durim sidhe me bashkim vllazrorė sigurishtė se mund tė arihen edhe gjera ma tė mdhaja se sa qe ėshtė kapaciteti i njė lokacionit sic ėshtė Pėrshefca.

Hamburg Jannar 03.01.2010

   Pėrshendetje Pėrshefcė

04.03.2009

 

Pėrshendetje gjith vizitorve tė kėsaj faqe, u bo shume kohe qe ne ket faqe nuk ka material te fresket, pėr kėtė qeshtje shume e-mail“a arin deri tek administratori, disa persona kerkojn edhe mbylljen e faqes, pasi duan ne ket menyre qe te na motivojn te vazhdojme me punė, ju kerkojme sinqerisht falje shikusve pasi nuk kemi mundesi per momentin me mirembajt faqen. Po ne edhe e shohim veten si nje pilotprojekt ku edhe i stimuluam edhe tjere Pershefcali me bo dicka ne te mire te Pershefces, sot i kemi disa faqe qe mirren  me informim sidhe me tubimin e Pershefcalive kudo ato qe jane, gjith sot jane ne rjedha te informuar se cka po ndodh ne Pershefcen tone te dashur. Me shume knaqsi e ndjek situaten ku njerz te thjesht qe se kan hobby internetin flasin per ma te rejat se cka po ndodh ne Pershefce, ku si burim te informimit e marin njeren nga faqet tona. Pra apeloj tek vizituėsit qe te ken durim.  Do te mudohemi me krijuar nje brez te ri qe miren me programim dhe te vazhdojne punen. Deri te ajo dite ju preferojm faqet qe administrohen nga Pershefca, dhe qe ju sjelin lajme sidhe informata te freskat      www.pershefca.net  sidhe www.pershefca.com .

Faqja jone do te ngel si nje arkiv, sidhe Libri i Miqėve do vazhdoje te jet ne funksionim, i falemenderoj perdorusit edhe nje her per disciplinen e treguar ne shkrimet e veta.

staffi pershefca.de      Mars 2009

 

 

 

   Vera 2008 Pėrshefcė

29.08.08

 


Vera 2008 Pėrshefcė

Dal ka dal Pėrshefca si ne xhdo vit po shprazet , mergimtaret i kann palu teshat dhe jan nis per rrugen e veshtir te Gurbetit , dhe pas mesin kujtimet e nje vere te kendshme per Pėrshefcalit .
Shume gjera ndodhen sivjet , gėzime po edhe zhgėnjime .
Ngjarja e kėsaj vere sigurisht ka qene hapja soleme e Xhamisė sė re tė fshatit , pastaj edhe pasi kann pas shume veshtersi djemt tane ariten me organizu sadok pak disa aktivitete reth javes , e cilla sivjet ka qen shum e zbehte shkaku ka qen se buxheti ka qen shum i varfėr pasi kryesia e javes pati vendos ma heret qe ti dale ne ndihme KF Jehonės , e cilla sic e dini ishte ne krize financiare !
Ne ket vere si ne xhdo vjet tash me ka pas shum dasma ne tre restorantet tona te cillat edhe nga fshatrat pėrreth rezervohen per ahengjet e ndryshme , vecanerisht Hoteli Ulqin ka qen edhe sivjet nje nder ato vende ku pershefcalit ma se shumti i kan kry ahengjet familjare .
Edhe restoranti Panorma po konsolidohet per xhdo vjet edhe eshte vend ku shume turist e preferojne per nje dark Familjare.
Restoranti primavera tash me e ka ndru vendin dhe eshte transferu tek magjistralja Tetove – Jazhincė afer Hotelit Berlin , edhe menuja e keti resteroanti eshte plotsua me gjera te ndryshme , sikur pica etj.-
Shume Mergimtare kann be edhe ndertime te reja te objektve sidhe renovime kshtu qe sadokpak e kann stimuluar edhe ket lemi vendore .
Per fat te keq Pershefca.de sivjet nuk eshte ne gjendje me publikuar foto si vitin e kaluar per shkak se fotoaparati na ka trathtuar …

Faqen do mundohemi pak me renovu , po gjitha shkrimet do meten per arkiv , faqja edhe ne ket drejtim do te punoje ma se shumti , pasi per momentin asimi me stafin e vet po kryn nje pun te shkelqyr tek webfaqja www.pershefca.net ku na informon per gjera aktuale ne vendin tone .
  

 

    Pėrshefca 2008

11.06.08

 

Ethet e pushimeve verore i ka kapluarė Pėrshefcalit .Si ne xhdo vit po afrohet dal ka dal sezona verore ne Pėrshefcė , ajo kohe e shumepritur nga gjith ne . Nana po e pret me padurim djalin apo vajzen e vete qe sa kohe se ka pa , qe sa kohe i ka shkuar ne gurbet , vajza po e pret te fejuarin per martes , shoket po i presin shoket e vet per mbremje te kendshme ne kafeterite e shumta te fshatit , po ashtu i presin per nje dore „Hand“ qe te lozin ne kafen e „apit“. Gurbetcaret po bejn pregaditje te mdhaja per ket kohe te shejte , i kan kapluar dyqanet e mdhaja per me i regullu veten, femit sidhe per dhurata familjarve atje ne Pershefcen e larget , gjithashtu duhet pregaditur dokumentet :“ a ka afat passaporta , leja qarkulimit etj….“
Si ne xhdo kohe me te madhe po diskotohet per rrugen qe do ta marin:“ a do kalojm neper serbi apo jo , ka cekia apo ka sloveni , ( slovenia ket vit i ka hip tatimin rrugore ne 35€!!)
Po diskotohet edhe kush do beje dasem ket sezon sidhe a do ndajme kohe nga pushimi per me shkuar ne plazhe .Kjo sigurisht nje vendim i veshtire pasi te dyat jan te mirra te shkojshe ne det , po edhe nje kafe ne Fontana para faljes se drekes , eshte nej ēast shume i mire .Ket vit do behet edhe hapja soleme e xhamise se re te fshatit ne fund te korrikut
Gurbetcit menxe qe presin edhe „Javen Kullturo Artistike JEHONA2008“ ate jave plotme aktivitete ku lulzon fshati .
Eshte per tu mireseardhur qe rrinia ende me plot guxim dhe deshire po e merr rugen drejt fshatit tone ku prinderit e tyre para shume kohe kann paluar teshat e veta dhe kann dal per nje dit ma te mire , sot kur shumica e tyre e kann siguruar qeshtjen ekonomike me shpija te mirra sihe obore te bukura , ato po kthehen bashk me plot knaqsi qe ti shijone ato , sidhe te shijone arome Pershefce . At Arome qe askund nuk e gjeten !
Kjo kohe eshte edhe vendimtare per rrinine pasi shumica kann deshir te martohen ne vendlindje , dhe per te gjetur nje lidhje serioze , eshte shume mire pasi nje pjese e lidhjes se ardhsme ngel pra atje ( prinderit e partnerit ) , dhe femija gjithnje do i mungoje gyshja apo gyshi , pra kjo munges eshte lidhja ma e forte qe do ta ket me vendin .


Nga ne stafi i webfaqes pershefca.de ju urojme pushime te kendshme ne vendlindje , shpresojme te kalojni sa ma mire ne Pėrshefcėn tone tė dashur , edhe nje lutje pasi kohe nuk na premton , qe te mani te pastėr librin e misafirve ne edhe nga vendlindja do kemi ēasje ne te po ju lus qe te keni disciplin , ju falemenderojme sidhe takohemi perseri ne gusht me impresjonet e veres .


www.pershefca.de 11.06.2008

 

Lexoni lajmet e kaluara nė arkiv!

 -2007 

-2008

 

Marketing

The English Centre

 
 

Veēoritė Demografike tė Komunės sė Tearcės
nga Prof. Naser Nuhiu Punim Diplome nė UT

KF JEHONA

 

Foto KFJ