www.pershefca.de

 

Balina
Qendra
 
Historia

Symbolet

Demografia

Kultura

 
Multimedia

Foto

Video

 
Komunikim

Libri Miqve

Kontakt

 

Aktualizim i fundit

29.08.2008 16:04

 

 

    Me fat Kurban Bajrami

20.12.2007

 

pėrshefca.de ju uron festen e shejtė tė kurban bajramit , gjith pershefvcalive kudo qe jan .
Ju urojm paqe shendet dhe skukses ne jeten tuaj , posh e keni edhe nje vidoklip te shkėlqyshėm nga Pėrshefca e jonė siē duket nė kėto ditė dimrore , videoklipi ėshtė prodhuar nga DC Albatrosi , sidhe nga stafi i webfaqes www.pershefca.net .
KF Jehona momentalisht ėshtė nė pauzė dimrore dhe nė pranverė do vazhdojė kampionatin i kisha lut gjith ato qe shkojn nė shpi ( Pėrshefcė ) pėr festat e fundvitit qė tė ndajn ndonjė LEK edhe pėr klubin tonė tė zemrės . Pasi edhe ėshtė Bajram boni edhe sevap ….

 


 

 

    FRI nis aksion pėr zbukurimin e xhamisė sė re

20.12.2007

 

Forumi Rrinorė Islam me ndihmėn e bashkqytetarve tė Pėrshefcės vendosi drita zbukuruse , me mbishkrimin “ ME FAT BAJRAMI “ nėrmjet dy minarve tė xhamisė sė re . Dritat mund tė pėrdoren edhe viteve tjera , kurse sjelin njė pamje jashtzakonishtė tė bukur ne rajonė.

 *Forumi Rinor Islam – nėndega Pėrshefcė ėshtė organizatė rinore e bazuar mbi principet e fesė Islame. Kjo organizatė nė rrethin tonė egziston gati tre vite. Gjatė kėsaj periudhe kohore kjo organizatė ka ndėrmarė disa aktivitete me tė cilate ka pasuruar jetėn kulturore e fetare nė fshat dhe ka ndikuar nė edukimin rinor. Ndėr aktivitetet mė tė theksuara do tė pėrmendim :
organizimi i tribunave fetare, aksione ekologjike, botim tė fletushkave, panoja uruese, organizime rinore e shumė aktivitete tjera.

Aktiviteti i ardhshėm
FRI – Pėrshefcė si iniciativė tė radhės ka vendosjen e dritave nė mes dy minareve nė xhaminė e re tė fshatit tė cilat do tė mbajnė mesazhin urues ME FAT BAJRAMIN.
 

Foto nga mbishkrimi

 

*(pjesė tė tekstit nga pershefca.net)

 

 

    Urime 28 Nėntori dita e flamurit

28.11.2007

 

 

Shqiperia

Kosova

Ilirida

 
 

 

Ēameria

Malsia e madhe

Kosova Lindore

 

 

 

Hymni i Flamurit

O Flamurgjak, o Flamurshkabė,
o vend e vatr“, o nėn e babė,
lagur me lot, djegur me flakė,
Flamur i kuq, Flamur i zi!


Fortesė shkėmbi, tmerr tirani,
s“tė tremb romani, as venecjani,
as serb dushani, as turk sulltani,
Flamur i madh pėr Vegjėli…


Me Skendėrben“ u lavdėrove
dhe nė furtun“ i fundmi u shove,
me Malon prapė lart vrapove,
yll i pavdekur pėr Liri.


Sa shpesh pastaj pėrdhe u shtrive,
me zjarr e zi u ndeze, u nxive,
po ēdo mizor me shpat“e grive,
o fushėkuq, o shkabėzi!


Pėrpjetė prije Shqipėrinė,
pėrlindja shpirtin dhe fuqinė,
diell pėr vllanė, yrnek pėr fqinė,
pėr botėn ėndėrr“e qiell i ri!
 

Hymni Kombėtar

Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
Me njė dėshirė dhe njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke iu betuar,
Tė lidhim besėn pėr shpėtim


Prej lufte veē ai largohet,
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk frikohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor


Nė dorė armėt do t’i mbajmė,
Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo kėnd,
Tė drejtat tona ne s’i ndajmė,
Kėtu armiqtė s’kanė vend


Se zoti e tha me gojė,
qė kombet shuhen pėrmbi dhe,
por Shqipėria do tė rrojė,
pėr tė, pėr tė luftojmė ne


 


 

 

    Darsma Pėrshefcjane nė Hamburg

22.11.2007

 

Tė shtunėn me datė 17.11.2007 Bejtullah Asani e kremtoj darsmen e synetimit tė djemve ti Jetonit sidhe Valonit , voglushave ju urojm sherim sa ma tė shpejtė nga ana e uebfaqes pershefca.de . Bejtullahi sigurisht pat deshir te madhe me kremtuar dasmen ne pershefcen e ti tė dashur por , synetimi u bo i nevojshem ne aspektin shendetsor , kshtu qe koha e larget deri ne pushimet verore e shtyni ate me vendos me bo dasmen ne Hamburg . Atė nate per 5 ore gjith ishim ne gezim e hare gjith pershefcjanet e Hamburgut sidhe misafire nga wallisi i Zvicres ishin te pranishem . Dasmoret kishin vesh rrobat ma te mirra per nje nate festive , pritja e ngrohte familjare pershfcjane nga Bejtulahi me bashkshoqen sidhe prinderit e tijė ta bejshin shume te lehte qe shpejte te adaptohesh ne mbremjen festive , ka u ktheshe gjitha anėt stermushur me pershefcjane. Ishte vertet kėnaqsi sepaku per disa ore te qendrosh bashke me njerzit qe kane nje rrenje te perbashket , te rrit luanin valle , kurse kengtari kendonte kengen: o rrush i „Pėrshefcės“….

Edhe pse te lodhur nga puna, sidhe me femi te vogel, qe shumica i kishte pran vetes, sepaku ca momente me i hjek nga ekranet sidhe kulltura gjermane , me erdh sikur Pėrshefcjanet gjith qe ishin aty ate nate nuk ju shkonte ne shtepi. Nuk donin te ndahen nga Pėrshefca , nuk donin te ju kthehen banesave sidhe shtepive, po donin aty te rrinin bashke ne Pėrshefcen qe u krijua per disa ore ne Hamburg te Gjermanis .......
 


 

 

    KF Arsimi Ēegran - KF Jehona  5:3

19.11.2007

 

Ndeshje spektakulare po me humbje tė tanve!

Sefedini shėnoi dy gola, kurse Arben Xhelili debutoi me gol pas disa ndeshjeve moslojė si rezultat i lėndimit tė gishtit nė lojėn me Ēellopekun.


Nė njė ndeshje tė fortė dhe me plot tė papritura skuadra e Jehonės humbi nė ndeshjen me Arsimin e Ēegranit me rezultat 5:3.

Ndeshja gatise ka qenė e barabartė, kurse vendasit nė njė nuancė shumė tė vogėl kanė qenė mė luftarak gjė e cila ka patur si rezultat nė fund tė ndeshjes fitoren e ēegranasve.

Golat pėr Jehonėn i kanė shėnuar 2 Sefedin Rexhepi (Cefka) dhe njė Arben Xhelili.


 

 

   Vetėm pėr ju Grupi Syndrom

15.11.2007

 

Pas nje hulumtimi nė arkivėn private tė kasetofonisė mė ran ė duar nje kaset nga grupi i rokmuzikės SYNDROMAT , tė gjith ato qe ishin tė ri nė vitet e “90 sigurisht qe ju kujtohet ky grup , sidomos neve Pėrshefcalive pasi qe nė grup ishin edhe talent i madh pėr muzikė Blerim Mustafi sidhe Luli nga „ Gllogja „ po pasi atje ato vite ishte terr , aj mashum rinte ne Pėrshefcė kshtu qe nuk dallonte shum nga ne.

Pėr fat tė keq sidhe per shkaqe ekonomike Blerimi u dasht me marr rugen e migracionit si shume te ri nga kto vise , ne vitet e veshtira te “90 tave . Dihet se populli jonė ka qen ne nje terr informativ sidhe mediativ , pra kembimet mediale ishin shum te pakta , ne Kosove ishin vitet ma te egerta pushtuse nga okupatori serb , Shqiperia ishte ende ne tranzision kshtu qe nuk funksiunonte gati azgje , pra Syndromat kishin si treg vetem Iliriden , kshtu qe suksesi ngeci mu aty . Arti sidhe muzika ka nevoj shume per media se ato i bejne te njohur , dhe ato e bartin suksesin ne dimensione tjera .

Pra i zjgodha dy kenga nga ato , qe ti publikoj ktu ne uebfaqe .
Njera eshte hiti madh i grupit „Karroca e Engjujve“ sidhe nje kenge qe i tregon ndjenjat sidhe situaten ne vitet e “90 , ku sllavet aq shum na kishin marr peng ndjenjat sidhe fjalet qe kishim edhe frige, te thonim se dicka eshte e jona , at ythote lindur ne zjarr ritur ne botn e dredhise…
Ket tekst par ket kenge e ka shkrujt vet Blerimi dhe shume mir e ka cek situaten e rende te viteve “90 ta .

Ju faliminderit , nje vizitus i rregult i uebfaqes nga Danimarka .

Syndrom - Karroca e engjujve

Syndrom - Reformat
 

 

Komente per ket tekst urnoni kėtu  

INFO: Forumi Pėrshefca

(tek pulla mundet me bo replike , pra mundet me shkru dicka ne lidhje me ket shkrim )
 

 

    KF Jehona - KF Gostivari 3:0 ( zyrtare )

15.11.2007

 

Per shkak te mosardhjes se futbllisteve te Gostivarit ne ndeshjen e dites se diel, ndeshja Jehona-Gostivari eshte regjistruar me rezultat zyrtar 3:0 ne favor te Jehones.Kjo behet e ditur nga stafi udheheqes i klubit futbollistik Jehona. Kėshtu Jehona i arkon edhe tre pike te rendesishme per rendtije ma te larte ne tabele . Shkaku pse KF Gostivari  nuk udhtoj per nėTearcė ku u dasht tė mbahet ndeshja ende nuk dihen. Sidoqoft tė gjitha klubet ne kėt ligė pėrballohen me vėshtėrsi financiare ku edhe njė udhėtim i thjesht pėr ekipin bohet shumė , duhet tė gjithe te kemi ma shum vemendje qe kjo lėmi tė ndihmohet ma shumė , duhet bėhet mashum tyrsni edhe ne poitik qe ato tju  krijon biznismenve hapsire qe te ndihmojne klube dhe te perfitojn ne ane te tatimeve , sic eshte standart ne vende tjera !

 

 

    Pėrshefca kėtu dhe atje

3.11.2007Atėhere kur njerėzit interesohen, flasin,pyesin,shtjellojn e sjellin e mbeshtjellin ėshtė mir! Ėshte njė symptom qė flet pėr njė lloj gjallėrie, qė flet pėr ndonjė aktualitet,pėr ndonjė risie dhe pėr dicka qė thjesht njerėzve ua tėrhek vėmndjen , respektivisht u intereson.
Sa i pėrket anės ton ne gjithmon jemi munduar qė ato tė jenė gjėra tė mira ,gjėra positive,aktivitete nė rugė tė drejt. Jemi munduar gjithmon gjitnjė qė tė rezatojm energji positive. Tė tėrheqim vėmendjen e opinionit ne vend dhe diasporė si njė shembėlltir e mirė, si njė mostėr qė duhet ndjekur dhe pėrkrahur .
Shembuj tė kėsaj natyre kemi plotė e pėrplot.

Duke filluar qė nga 1994 nė formimin e FORUMIT RINORĖ dhe aktiviteteve qė ai i realizoj
Regjistrimin e SH.K.A JEHONA
Regjistrimin e K.F. JEHONA
Formimi i SH.B.E (Shoqata e Bjeshkatarėve dhe Ekologėve)
Themelimin e nėndegės tė F.R.I ( Forumi Rinor Islam)
funksionimi e D.J.K.S (Drejtoria e Javės Kulturore Sportive)
Regjistrimi I klubit futbollistik si dhe garimi i tij nė ligėn pėrkatėse dhe angazhimi i tė rinjėve dhe I stafit udhėheqės.


Krahas obligimeve tjera.Per kunder disa pauzave,pėr sezonin 2007 / 08 pėrsėri kemi fat qė KF ,,JEHONA“ tė garojė nė ligėn e tretė ( III ) nė nivel republican si dhe tė jetė mirė nė tabelė. Krejt kjo falė angazhimit tė tė rinjėve si dhe punės sė pa lodhshme tė stafit udhėheqės ne vend dhe diasporė.
Krejt kjo pėr njė qėllim. Zhvillimi dhe kultivimi i shpirtit sportiv e garues ku mė I miri fiton,formimi I njė shpirti tė edukuar transparent,tė diciplinuar dhe tolerant nė frymėn e edukimit fizik.
Formimi I bjeshkatarėve dhe ekologėve (SHBE).Me qėllim tė ruajtjes dhe kultivimit tė ambientit jetėsor.Paralelisht zhvillimin e turizmit malor dhe njohjen e vlerave qė na rethojnė.
Themelimi I nėndegės se Forumit Rinor Islam nė fshat. Aktivitetet nė drejtim tė ngritjes sė disa vlerave morale,edukimit tė tė rinjėve ne frymėn islame si dhe organizime tė shumta me qėllime edukative,arsimore,argėtuese,zbavitėse etj.
Funksionimi I drejtorisė sė javės kulturore sportive ,,JEHONA“ .Me pikė synim ruajtjen dhe kultivimin e vlerave burimore nėpėrmes tė organizimeve tė ndryshme qė organizohen gjatė vetė Javės Kulturore Sportive.
E tėrė kjo laramani e aktiviteteve prej tė cilave disa janė tė regjistruara pranė regjistrit zyrtarė tė R.M e disa egzistojnė nėn ombrellėn e Bashkėsisė Lokale (B.L.)ėshtė e pa mundur tė realizohet jashtė njė kordinimi tė mirė dhe nė njė korenspondencė tė shpejtė ,efikase dhe tė saktė nė mes tė

DIASPORĖS DHE NEVE KĖTU.
Lidhjet e Bashkėsisė Lokale me bashkė qytetarėt tanė nė pėrėndim kanė qenė konzistentė ata kanė funksionuar pa asnjė ngecje ,me shpejtėsi mė tė madhe. PĖRSHEFCA jashtė qė ka qenė kėtu,ajo ka qenė edhe kudo nė GJERMANI,ZVICĖR,DANIMARK,NORVEGJI,AUSTRI,ITALI,AMERIKĖ e kudo gjetiu. Korenspondencat,kėrkesat,pėrgjigjet dhe ēdo formė tjetėr tė gjitha kanė qenė tė dokumentuara, tė verifikuara, tė notarizuara, tė antarizuara e me radhė.Vetėm e vetėm qė tė largojmė ēdo loj dyshimi dhe hutie sa i pėrket punės tonė nė nivel tė B.L. Tė tilla kanė qenė edhe pėrgjigjet e bashkė - qytetarėve tanė,ato me seriozitetin dhe me diciplinėn mė te madhe i kanė kryer obligimet e mara duke mos lanė anash asnjė hapsirė pėr keqpėrdorim dhe dyshim. Pėr krejt kėtė punė ,,Fajtore ėshtė Pėrshefca kėtu dhe atje pėr atė qė dikush na shiqon me xhelozi dhe si mostėr pėrsėri fajtore ėshtė Pėrshefca kėtu dhe atje. Edhe pėr shumė punė pėrsėri fajtore do tė jėtė Pėrshefca kėtu dhe atje. Ngelim me shpresė dhe me sy ēelė se Pėrshefca nėpėr zemra ka shumė por ajo ka vetėm njė shpirtė (PĖRSHEFCA).


Edhe pėr kėtė fajtore ėshtė Pėrshefca kėtu dhe atje.


ĒDO KĖRKESĖ MERET PARA SYSH ME VERIFIKIMIN E PERSONIT OSE TĖ VULĖS.PĖRSHEFCA KĖTU DHE ATJE
 

 

Lexoni lajmet e kaluara nė arkiv!

 

 

Arkivi i lajmeve ngaPėrshefca

 

 

    Pėrshefca mbi tė gjithat

30.10.2007


Mbi varin e mbretit Shqipėtarė Ahmet Zogut nė Paris shkruan " Atdheu mbi tė gjithat" , pėr ne Pėrshefcalive donė tė thotė Pėrshefca mbi tė gjithat!

Ja njė poezi nga Dauti pėr vendin tė cillit i dedikohen 3 uebfaqe nė internet sidhe na bon krenarė qe kemi lindur mu nė atė pikė tė botės , PĖRSHEFCA MBI TĖ GJITHAT
 

poezi (pershefces...)

Mesazh i ri nga schauspieler Today at 16:24

endem rugeve te perendimit
mendjen e kam tek ty
tek rjedha e ujmires
tek fitoret e jehones
tek kenget e bukura me cifteli

shetitem qyteteve te medha botrore
kultura nga me te ndryshmet
por prap kultura e jote pershefce
ajo ma ngroh mu shpirtin

ata ruge te ngushta fshatare
ata i mbaj ne zemer
smesh besuar se do me bjer mall
dhe per murin qe i rethon ca vare

aty tek ty pershefce
aty kam un kujtesen
aty kalova vegjelin
aty dua ta mplak veten

dua te te shoh si gjalleron
me shum se xhdo fshat tjeter
dua prap ne ty te festoj
gezimin tja shtoj jetes

ne te lam e u larguam
por mallin ne ty e ruajm
andaj cdo her kur te ket nevoj
kemi per te te ndihmuar

e ty bujare si gjithmon
bijt e tu je duke i pritur
cdo pushim qe ato vijn
dicka te re ke pregaditur

nje jave te tere plot hare
na ben sa nje muaj
andaj kurr kurr perjete
pershefce smuj me te haruar


schauspieler
 

    Video nga xhamia e re

29.10.2007


Video nga xhamia e re te ralizuar nga bashkfshatarė te ndryshem sidhe nga klubi digital albatros

http://www.youtube.com/watch?v=bv0-BhcbtcQ

http://www.youtube.com/watch?v=7ECgPi3Kp7o

http://www.youtube.com/watch?v=uf6grVkOymY

http://www.youtube.com/watch?v=OqbG_k2jhVI

http://www.youtube.com/watch?v=hIpb7OkJI-c

 

 

    Jehona fiton njė pikė nė Senakosė

28.10.2007

Jehona vazhdon me suksesse , ket radhe merr nje pike te vleshme ne Senakosė kunder vllaznimitit. Golashenus ishin Elmedini sidhe befasia nga Kopenhageni Zulqufli Jonuzi    

( Zuli ) qe shenoj gol per KF Jehonen .

KF Vllaznimi Senakosė : KF Jehona Pėrshefcė 2:2
 

 

    Rinovim nė uebfaqen e shkollės fillore Asdreni

24.10.2007


Vigan Selmani nė bashkpunim me Jakup Ametin e ka rinovuar shkėlqishėm uebfaqen e shkollės fillore Asdreni , aty ku shum gjenerata jan shkolluar . Disa fotografi jan shtuar faqes ku sigurisht edhe ju do gjeni nostalgji per vitet e para hkollore , shume kujtime na kann met aty , shum endra kemi pas , ndoshta do te jet ky moment ku te kujtosh per at : se ku i kemi rrėnjat !!! . I kemi mu nė at Pėrshefcė e askund tjeter .
Pra ja vlen njė klikim ne faqen qe mirembahet ngae i riu Vigan Selmani .

http://asdreni.schools.edu.mk/
 

 

   Ngushlime

23.10.2007

 

Ngushllime pėr familjen e voglushes 8 vjeēare Elida


Pas njė sėmundje tė rėndė dje u nda nga jeta voglushja 8 vjeēare-Elida, vajza e Xhevatit Haxhi Xhabirit.
Varimi i tė ndjerės u bė me tė gjitha nderimet fetare, sot e dielė 21.10.2007 mbas namazit tė ikindisė nė varezat e fshatit me prezencėn e njė numri tė madh tė xhematit .
Pėrndryshe Elida ishte nxėnėse nė Shkollėn fillore “Asdreni”.

marė nga pershefca.net
 

 

   Si ti ndihmojm KF Jehonės

23.10.2007


nga schauspieler Yesterday at 2:08 pm

pas nje periudhe te gjate ne librin e misafyrve ku cdo gje doli jasht kontrolle sepse te gjith ishin te gatshem te shajn dhe ofendojn dhe kur erdhi fjala per ndihme askush nuk beri ze e hap kete teme ne forum
te nderuar bashkeatdhetare... fshatare te fshatit pershefce ne e dim se djelmoshat e jehones japin maksimumin nga vetja dhe mundohen qe me cdo kusht jehonen dhe pershefcen ta prezentojn me faqe te bardhe por me nje krize te madhe perballet kryesia e keti klubi sepse eshte shum e qarte se mungojn te ardhurat materiale...andaj ne nje far menyre te behemi te gjith bash reth jehones dhe pershefces te kontribojm te ajo sepse nje dit do te kthehemi atje dhe do te thom ballelarte edhe un jam pjese e ksaj te ariture te madhe
andaj lus qe te gjith ne kete forum te hudhim ide se si dhe ku mund te bejm dicka per grumbullime te ndihmave per jehonen te ndjekim rastin e gurbetlinjeve nga hamburgu.te japem dicka qe neve nuk do te na varferoj por kur te behemi bashke te tjerve do ju vij si ndihme e madhe
me shum respekt


Daut Ahmeti
schauspieler


Mesazhe : 2
Anėtarėsuar : 15 Oct 2007

marė nga Forumi Pėrshefca , komenta apo ide ktu

 

 

   KF Jehona : KF Liria Zhelinė

21.10.2007

 

Nė njė loje dramatike , ku jehona nga minuta e 64 luajti me nje lojtar ma pak ( Shkelqimi Ismalili merr karton te kuq pas nje ankimi tek referi kryesore ) me ne fund fiton Jehona me Rezultat 3: 1 , i falemendoerojm adhurusit e KF Jehones Bagerat tė cillėt me njė anim korrekt ndihmuan lojtaret ne fitore , edhe pse moti ishte i keq me shi Bagerat ishin ne vendin e caktuar , ju lumt.
 

 

 

   KF Nerashti : KF Jehona 0:2

16.10.2007


 Ja disa foto dėrguar nga Abili , shum flm abil pėr pėrkrahjen.

 

 

 

 

   KF Nerashti : KF Jehona 0:2

15.10.2007


Nė njė ndeshje tepėr tėrheqėse por me publik tė nervozuar Jehona e mposhti Nerashtin me rezultat 2:0. Golat pėr Jehonėn i shėnuan Xhemal Ismaili nė minutėn e 35 dhe Devad Memeti ne minutėn e 53 tė lojės.
Ndeshja u ndėpreu nė minuten e 72 pasiqė disa tifozė nga Nerashti tė nervozuar nga rezultati momental 2:0 nė favor tė Pėrshefcės krijuan njė ekces me ērast filloi rahja masive nė tribuna ndėrmjet tifozėve tė tė dy ekipeve tė cilėve iu bashkangjitėn edhe disa lojtarė tė Nerashtit (portieri dhe kapiteni me nr 5).
Pas kėsaj rahje loja nuk vazhdoi. Ditėve tė ardhėshme pritet vendimi i organeve tė Lidhjes Futbollistike pėr epilogun e ndeshjes tė cilėn me plot meritė nė fushėn e gjelbėrt deri nė minutėn e 72 e fitoi Jehona me rezultat 2:0.

Powerd by Digital Club Albatrosi & www.pershefca.net
 

 

 

 

 

 

   Jehona me Sponzor tė ri

13.10.2007


Siē paralajmerojne nga Pėrshefca , K.F Jehona ka gjet edhe nje pėrkrahės sidhe sportdashės ( Nushi) firma Top Sport ja disa foto nga dorėzimi i dreseve ma tė reja.

 

 

 

  Gjithēka rreth ekologjisė Shkolla F.“ASDRENI"

12.10.2007


 

Seksioni I Ekologjise
Ars. Naser Nuhiu

 

Aktivitetet Te Gr.Ekologeve per diten e Ekologjise

 

Shkolla fillore “Asdreni” prej vitit 2005 ka te formuar seksionin e ekologjise i cili perbeher nga nxenesit me te mire te kesaj shkolle edhe i njejti grup I quajtur ekologet e rrinj vepron ne kuader te kesaj shkolle , grupi perbeher nga perfaqesues prej gjitha kl. V –VIII edhe ate nga 4 nxenes prej cdo klase . Grupi i ekologeve te rinj ka edhe kryesine e vet e cila zgjidhet nga po keto nxenes  .
Seksioni I ekologjise u formua si inciative e disa arsimtareve te cilet kane njohuri per rendesine e ambientit jetesore dhe faktoret ndotes.Qellimi i ketyre aktiviteteve eshte me I gjere por ma me rendesi e konsiderojme rritjen e vetedijes ekologjike te gjeneratat e reja gje e cila eshte ne nivel te ulet fatkeqesisht te banoret ne ku jetojme .

Aktivitetet e parapara te 21 Marsit

Ne pika te shkurta do te mundohemi qe ti paraqesim aktivitetet te cilat mendojme ti realizojm per diten e ekologjise duke filluar qe nga edukata ekologjike dhe aktivitetet ne natyre gjegjesisht ne oborrin e shkolles pasi qe pasi qe kjo eshte edhe detyra kryesore e ketyreve ekologeve te rrinj , migjithate nuk do te perjashtojme deshiren per te kontribuar edhe ekologjine e fshtatrave Pershefce dhe Gllogje pasi qe vete nxenesit jetojne ne keto fshatra

Pershkrimi i aktiviteteve 
 

1.-8:00 - 8:45 – Ligjeratė ekologjike – Ars. Naser Nuhiu
2.-9:00 – 11:00 – Mbjellja e fidaneve , luleve dhe vendosja e kantave .
3.-11:00 – 12:00 – Patrullimi I ekopatrollave nėpėr rrugėt e fshatrave
4.-Pas 12:00 – Piknik nė natyrė me Gr. E Ekologėve .

Grupi Ekologeve

Kryetare:
Besa Alili
Nenkryetare: Albulena Aliu
Nenkryetar: Floran Xhelili
Ishte Sekretare: Vjosa Jashari
Ishte Arketare: Flora Ahmeti

V-1
Mejreme  Rexhepi
Erblina Ruzhdiu
Alban Ramadani
Orhan Mustafi

 

V-2
Vlora Shafiu
Vjollca Imeri
Adhurim Esati
Fitim Reani
 

VI-1
Eliza Memeti
Enisa Rexhepi
Floran Xhelili
Ruzhdi Alili
 

VI-2
Besarta Ramadani
Nasir Rexhepi
Besmira Limani
Emine Amiti
Drilon Abdulhalimi

 

VII-1
Valdita Mehmeti
Jehona Raufi
Arsim Sabiti
Shkelqim Isaku

 

VII-2
Albulena Aliu
Flamure Abdullahi
Kushtrim Jashari
Erdin Shafiu
 

VIII-1

Muharem Ramadani
Alban Abdulhalimi
Alban Aliu
Arzana Sabiti
Besa Alili
Valbona Sabiti

 

VIII-2
Eshtref Amiti
Vullnet Saliu
Vlora Baftiari
Vjollca Saliu

Luljeta Haziri

 


 

mare nga website i Shkollės Fillore "Asdreni" Pėrshefcė-Gllogjė

 

 

 

  Sė shpejti nė Pėrshefca.de

01.08.2007

Raport nga drejtoria e Javės Kulturo-Artistike Jehona 2007 .(Se kajn menden mė duket.!?)

Raport nga njė Mėrgimtar mbi njė muaj pushim nė Pėrshefcė . (Nė pėrpunim)

Foto tė reja nga fshati , veēanėrishtė nga Rruga kryesore Shaban Saiti . ( ka pėrfunduarė)

Prezantim i gjithave ndėrmarjeve nga fshati ynė. ( Vazhdonė...)

 

   Ndima  financiare  pėr K.F Jehonėn

10.10.2007


Nga Hamburgi nė drejtim tė Jehonės jan nis 100 € e para , bashkėfshataret e par e kan shly obligimin ndaj vendit tyre ,te tjeret kan premtuar , dhe se shpejti do ti dergojm ne drejtim te kryesis se K.F Jehona 1996 . Do ti  Publikojm ktu gjith pėrkrahsit e Pėrshefcės me emer dhe mbiemer .

Bėhet fjale per 1€ nė muaj pėr  xhdo shpi , pėr aktivitet e K.F Jehonės gjithashtu me kėto mjete do financohen aktivitete kulturore.

I lusim gjith bashkatdhetaret per pjesmarje se vendi jone eshte dhe do te jete Pėrshefca e jo Kopenhageni , Hamburgi , St.Galen apo Visp. Gjitha ndihmat qe i dergoni do ti Publikojm ktu nė Uebfaqje , pėrmes webmasterave tė faqes mund tė kontaktoni pėr ndihmat apo pėr antarsim ne K.F Jehona. pėrmes kėty e-maili mundet me na kontaktu webmaster@pershefca.de ju faliminderit.

 Pėrkohsishte jemi ndare mizorisht nga vendi jone !

Investoni mos u trembeni , jo vetem ne shpija luksuzo qe i kemi lanė tė kalben po investoni ne jetėn Pėrshefcjane , paramendoni sa pare shpenzojme ne vikend te degjojme nje kenge apo muhabet shqip . Gjith tubohemi neper klube jo mire te airosura vetem e vetem te jemi pran (bagerave) pra Pershefcjanve e sadopak te ēmallemi . Nese kemi bo investime te kota , ky jam i bindur masepaki eshte i kot. Se e mban xhall endren tone qe nje dite te kalojm atje ne parajsen tone ajo eshte vetem Pėrshefca ,nuk mund te ket vend tjeter ne bote ku mund te rehatomi ashtu sice e bejm ne Pėrshefcė,  nuk ka vend tjeter ne bote ku knaqemi ashtu si nė Pėrshefcė , pra le tju ndihmojme atyne qe e mbajn zjarin te kallun , le tju ndihmojme rrinise tone atje qe e mbajn Pėrshefcen (pra endren tone)  xhall.

Le tju ndihmojme ne aktivitetet e tyre shembullore per xhdo vend .

Hamburg 10.10.2007 njė Gurbetēarė

 

 

 

   Uebfaqja ma e re nga pershefca

10.10.2007

 

www.pershefca.net
 

Risi, Risi…..
Ueb faqe mė e re pėr PĖRSHEFCĖN dhe gjithēka qė ka tė bėjė me fshatin.
Digital Club Albatrosi ju ofron njė medium alternativ pėr tu informuar pėr fshatin…..
 


www.pershefca.net - ueb faqe pėr tė gjithė banorėt e PĖRSHEFCĖS

Prej ditės sė sotme 10.10.2007 filloi sė funksionuari ueb faqja www.pershefca.net njė ueb faqe e pėrgaditur nga stafi qė ėshtė i angazhuar tek Klubi Digjital “Albatrosi”, kurse e pėrkrahur financiarisht nga ky klub, organizata Metamorphosis dhe Fondacioni Shoqėria e Hapur-Soros.
Pėr momentin funksionojnė dy ėeb faqe qė thiren nė emrin e fshatit. Ato janė www.pershefca.com dhe www.pershefca.de . Derisa pershefca.com nuk dallon nga shume ueb faqe tjera tė karakterit zbavitės, pershefca.de ėshtė njė ueb faqe shumė mė e kompletuar dhe njė vend ku banorėt e fshatit dhe mėrgimtarėt mund tė informohen pėr gjithēka qė ka tė bėjė me fshatin.
Ideja jonė ėshtė qė tė gjithė banorėve tė fshatit, mėrgimtarėve dhe tė tjerėve tu ofrojmė njė medium alternativ ku do tė munden tė informohen pėr tė gjitha ngjarjet qė ndodhin nė fshat, tė kenė informata mė tė kompletuara pėr fshatin, institucionet dhe tė gjitha organizimet tjera qė funksionojnė nė kuadėr tė fshatit.
Njė hapėsirė e veēantė do tu ofrohet edhe mėrgimtarėve qė ta prezentojmė punėn e tyre, tė arriturat dhe sukseset e tyre. Si pėr fillim e keni tė prezantuar Besim Jakupi , aktorin nga Pėrshefca qė pati sukes ti hap dyert e hekurta tė teatrit norvegjez kurse nė tė ardhmen e presim ndihmesėn e vetė mėrgimtarėve qė duhet tė na shkruajnė dhe ta prezentojnė punėn qė ata e bėjnė, sukeseset qė ata kanė arritur dhe planifikojnė ti arrijnė.
Nuk do tė mungojnė informatat pėr punėn dhe aktivitetet e Bashkėsisė Lokale, Shkollės fillore “Asdreni”, Kėshillit pėr ndėrtimin e Xhamisė, Klubit Futbollistik, Shoqėrisė kulturoro-artistike si dhe tė gjitha organizimeve tjera qė veprojn nė fshat dhe mė gjėrė.
Gjithashtu edhe bizneset qė veprojnė nė fshat do tė kenė njė hapėsirė tė rezervuar dhe nėpėrmjet prezentimit tė punės sė tyre, produkteve tė tyre do tė tentohet qė tek banorėt e fshatit tė mbjellet edhe fryma e patriotizmit lokal, qė tė gjithė ti ndihmojmė njėri tjetrit.
Stafi qė do ta mirėmbajė ueb faqen me informacione nė raste tė caktuara nuk do tė ngurojė qė ti paraqes dhe ti kritikojė dukuritė devijante qė ndodhin dhe do tė ndodhin nė tė ardhmen nė fshat, si nga persona tė caktuar apo edhe organizime tė caktuara.
Dhe nė fund njė falenderim tė veēantė pėr Besimin qė jeton dhe vepron nė Hamburg, pėr punėn e madhe qė ėshtė duke e bėrė me ueb faqen www.pershefca.de . Shpresojmė nė njė bashkėpunim tė ndėrsjelltė qė nuk ka munguar deri mė tash dhe ėshtė mė se e sigurt se do tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.

Kryeredaktor i ueb faqes:
Asim BEQIRI
info@pershefca.net
 

   Falje e namazit tė parė nė Xhaminė e re

08.10.2007


 

Ashtu si paralajmėruam Digital Club Albatrosi pėr tė gjithė mėrgimtarėt dhe vizituesit e ueb faqes www.pėrshefca.de eksluzivisht pėr Natėn e Kadrit ka pėrgaditur njė videoklip nga falja e namazit tė parė nė Xhaminė e re tė fshatit.

Fotografitė si dhe klipi i incizuar ndoshta nuk ėshtė i kualitetit tė lartė, por megjithatė me kushtet qė i kemi dėshira jonė ishte qė tua bėjmė tė mundur qė tė shihni disa sekuenca dhe fotografi nga kjo ngjarje e madhe.

Videoklipin e keni mė poshtė si dhe mund ta gjeni nė ēdo kohė edhe nė www.youtube.com .

Njėkohėsisht tė gjithė katundarėve dhe mėrgimtarėve nė emėr tė Digital Club Albatrosi ua urojė Festėn e Fitėr Bajramit.

( Video e gjeni nėrubriken VIDEO tek multimedia )Digital Club Albatrosi

 

 

 

   K.F Jehona me fitore !

07.10.2007

 

Golashenues: Sefedini-Cefka (2), Elmedini (2), Arbeni(1)

Nė njė ndeshje shumė tė mirė futbollistėt e Jehonės deklasuan

Ēellopekun me rezulata 5:1 . Munduesuar nga D.C. - Albatrosi

Foto nga takimi

 

 

   Njė shkrim nga aktivistet e F.Pėrshefcė

06.10.2007


Ne e dimė se njeriu dallohet nga krijesat tjera pasi se ai ka LOGJIKĖN dhe NDĖRVETĖDIJEN Nėse nuk i ngacmon kėto elemente dotė jeshė i "qetė " nė jetė. Aktivitete nuk ke, probleme tė ballafaqohesh me dikė nuk do tė keshė, nuk do tė dishė kurė sa i vyeshėm je pėr vete si dhe pėr rethin ku jeton. Ne nuk qėndruam duarkryq qė jetėn kulturore, sportive tė na servoj dikush nga gjithėsia por, i ngacmuam ato elemente qė pėrmenda mė lartė dhe rezultatet janė : Forumi rinorė, SHKA "Jehona " . , KF "Jehona ", dejtoria e javės kulturore sportive "Jehona ", Shoqata bjeshkatarėve dhe ekologjistėve "UJMIRĖ".Tė gjitha kėto u aritėn nė bashkpunim me rininė dhe ata tė cilėt deshtėn tė bėjnė njė ndryshim nė vendin ku jetojnė. Nė shiqim tė parė, kjo punė duket shumė amatore. E vėrtetė por, gjatė viteve ju dotė jeni profesionist pasi qė puna do tju mėsoj. Pasi nė kėt botė nuk ka tė pėrkryer pa u sakrifikuar. Kuptohet pėr tė mirėn e rethit ku jeton. Tė pėrkryer janė vetėm :Injorantėt,snobistėt,dhe dembelat tė gjith kėto i shohim nė rethin ku jetojm pasi qė janė me shumic.

Tė pėrmendim se ne nuk jemi tė pėrkryer po" AI QE PUNON NDODH QĖ NDONJĖ HERĖ EDHE TĖ GABOJ" . Sa kemi gabuar ne, dota dėshmoni ju qė vini pas nesh !


Tua bėjmė me dije njė thėnje tė tė parve tonė se "MBJELL FARĖ NE ARĖN TĖNDE" qė tė keshė tė korura tė mira nė vjeshtė . Po se mbjellėt ju "DO TA MBJELLIN TĖ TJERĖT "Po tė mbjellat e tė tjerve janė HIBRIDE.
Le tė ju udhėheq motoja e jonė "ĒDO VIT NJĖ NGJARE PLUS".Mos ju vij keq pėr identitetin tuaj , ju jeni bijt e kėti fshati nėse dikush thot se kjo ėshtė sakrificė pėr ti argėtuar tė tjerėt, E vėrtet po, ja ne u sakrifikuam pėr kėto dhjetė vite a ėshtė mirė ose jo? ju do ta vlersoni, Nėse PO atėher vazhdoni kėtė mision pėr gjeneratat qė vinė. Unė jamė i bindur se ju dotė jeni mė tė pėrkryer pasi qė ne besojm tek ju sepse Jeni,ju
                           "JAVA KULTURORE SPORTIVE JEHONA ".
 

 

KONTRIBUAN , UDHĖHEQĖN, QEVERISĖN PĖR TETĖ VITE:

 

Efraim Ramadani
Rexhep Saliu
Sherif Esati
Halit Deari
Rexhep Alili
Sabedin Alili
Saledin Zeqiri
Refet Asani
Halim Jonuzi
Afrim Rexhepi
Blerim Mustafi
Daut Shasivari
Aliriza Aliu
Nasir Umeri
Hazir Fejza
Enver Ramadani
 

gjithashtu...
Besnik Rakipi
Besim Limani
Milazim Nexhipi
Halil Beqiri
Hasim Beqiri
Daut Ameti
Naser Nuhiu
Jakup Ameti
Xhemal Isaku
Besnik Saliu
lsmail Ameti
Selam Rexhepi
Musa Esati
Abdilxhemil Rexhepi
Sami Asani
Shaban Abdullai
Bajram Emini
Murat Saliu
Besim Ameti
Bejtulla Asani
Nazim Isaku
Hamdi Memeti
 

Afarist tė ndryshėm tė fshatit !

Nė diaspor:  KantonValais,SentGalen,Hamburg,Danimark

 dhe tė tjerė.

 

Hartues i Raportit : Rexhep Saliu
Kontrollues tė Raportit : Efraim Ramadani
 

Verifikues tė Raortit:  B.Lokale F.Pėrshefcė
Sherif Esati

 

SHKA "Jehona"
Naser Nuhiu

Forumi Rinor Islam
Mirsad Esati

K.F."Jehona"
Daut Shasivari

SH.B.E"Ujmirė"
Sherif Esati

Pėrshefcė Dhjetorė 2005

 

 

 

   Aktualizime nė rubriken e faqes sė kulturės

05.10.2007


Kemi bėrė njė aktualizim tė faqes sė Kulturės e kemi pasuruarė me historinė e Forumit Rrinorė sidhe tė SHKA Jehonės . (lidhje)

 

 

 

   Sonte falet namazi i parė nė XHAMINĖ E RE

04.10.2007


Pas njė punė tė gjatė dhe tė palodhshme dhe me ndihmėn e All-llahut tė Madhėruar ditėve tė fundit janė bėrė pėrgaditjet e fundit nga ana e banorėve tė fshatit qė namazet tė falen nė Xhaminė e Re.

Kemi nderin qė tė ju informojmė se sonte (dita e enjte 04 Tetor 2007) namazi i jacisė-taravisė pėr herė tė parė do tė falet nė hapėsirėn e xhamisė.

Me kėtė rast Klubi Digital Albatrosi ka bėrė pėrgaditjen e njė video-klipi ku prezentohen fotografi nga Xhamia e vjetėr e fshatit dhe nga prishja e kėsaj xhamie, shumė fotografi nga ndėrtimi i Xhamisė sė Re dhe fotografi mė tė fundit se si duket hapėsira brenda xhamisė dhe jashta saj.

Gjithashtu pėr tė gjithė mėrgimtarėt dhe vizituesit e ueb faqes www.pėrshefca.de Klubi Digital Albatrosi eksluzivisht pėr Natėn e Kadrit (e hėhė 08 tetor nė mbrėmje) do tė pregadis edhe njė videoklip tjetėr ku do tė prezentohen foto nga falja e namazit tė parė nė Xhaminė e re.

Pėrndryshe siē bėjnė tė ditur udhėheqėsia e Xhamisė manifestimi solemn (apo prerja e shiritit) do tė bėhet gjatė verės kur mėrgimtarėt do tė vijnė nė vendlindje.

Dhe nė fund u bėjmė thirje banorėve tė Pėrshefcės por edhe tė vendbanimeve tjera qė sonte ( e enjte 04 Tetor 2007) nė numėr sa mė tė madh tė marin pjesė nė faljen e namazit tė parė nė Xhaminė e Re.

 

 

 

 

   Defekt nė librin e misafirve

03.10.2007

Kėrkojmė falje tek ato tė cillėt kan shkrujat ne librin e misafirve po pėr shkak tė njė gabimi teknike shum shenime jan fshi , na vjen keq po  shpresojme se do merni nje cik kohe dhe perseri do shėnoni flm nga stafi faqes....

 

   Rikonstruktime nė pershefca.de

03.10.2007

 

Kemi bėrė disa rikonstruktime ne faqen  pershefca.de fotot ma tė reja qe ishin nė faqen qendrore tashmė i  keni tek rubrika Foto sidhe ma posht ka nje lidhje direkte pėr faqen me foto nga Jehona , gjithashtu Balinen e kemi ndryshuar . Rubrikat Symbole sidhe Demografi ja kina bashkangjit faqes sė Historisė. Kto rikonstruktime u bonė te nevojshme pasi faqja ėshtė pasurura me gjera tjera , sidhe pėr lehtsim tė orientimit nė kėt faqe tė Pėrshefcės.

Ti cekim edhe disa gjėra qe shpesh shiqusit na  tėrheqin vėretjen pėr disa gjėra , pėrse nuk futim mashum muzik, apo lajme apo sport nga fusha tė ndryshme , po stafi yne e ka si qelim qe kjo faqe tė jet vetėm pėr Pėrshefcėn.

Pasi edhe ka faqe shum ma profesionale pėr ato lėmit tjera , pra kjo faqe do merret vetem me lajme, sport apo muzike qe kanė te bejnė direkt apo indirekt me Pėrshefcėn , po gjithsesi xhdo misafir i vendeve dhe trojeve tjera ėshtė i mirėseardhur nė Pėrshefcė!

Mė lejoni edhe pak marketing pėr Forumin.

Shumė lehtė mundet me shfritėzu pasi nuk duhet me u registru fare, mundet drejt me shkrujt dicka. Shume tema qe i fusim nė Librin e miqve tė Pėrshefcės, mendoj se i takojn forumit. Pra urnoni shfritėzojni Forumin pėr gjėra qe ju pengojn apo ju gėzojn nė lidhje me fshatin , kush do mun me tregu edhe ndonje mesele qe ka ndodhe sigurisht qe i gezon te tjert kur degjon nje gje tė tillė.

 

Faqja aktualisht ka afėrsishtė 50 shikus nė ditė Vendin e parė e ze MK pastaj Gjermania , Zvicra ,Danimarka ka edhe shikime nga USA , Austria , Franca , Kroacia , Italia , Norvegjia sidhe shume vendeve tjera.

Ju faliminderit pėr mirėkuptim sidhe pėr pjesmarje nė faqe.

 

 

 

  Jehona vazhdon me humbje

30.09.2007

Piroku – JEHONA 3:2

Nė ndeshjen futbollistike qė u luajt nė stadiumin e fshatit Pirok, ekipi nga i njėjti fshat e mposhti Jehonėn me rezultat 3:2 (2:1).

Sė pari nė epėrsi kaluan lojtarėt e Jehonės nėpėmjet Arben Xhelilit. Pastaj miqtė barazuan dhe kaluan nė epėrsi me 2:1 me ēka mbaroi pjesa e parė.

Nė pjesėn e dytė vendasit shėnuan edhe njė gol dhe e ritėn epėrsinė nė 3:1 qė mė vonė me golin e Xhemal Ramadanit, Jehona da zbusė epėrsinė nė 3:2 me tė cilin rezultat mbaroi edhe ndeshja.

Pra kjo ishte edhe njė humbje e Jehonės, por shpresojmė se nė tė ardhmen ekipi nga fshati ynė Pėrshefca do tė arijė rezultate mė tė mira.

Raportin e ndeshjes e mundėsoi

Digital Club - ALBATROSI

 

 

 

Fillimi me punė i ndėrmarrjes publike

29.09.2007

Kėshilli i komunės sė Tetovės miratoi nė seancėn e fundit vendimin qė njė pjesė e pajisjeve teknike tė NKPsė t'i jepen komunės sė Tearcės pėr themelimin e ndėrmarrjes pėr menaxhim me ujin pėr pije. Nė ndėrkohė nė kėtė komunė akoma nuk ka filluar tė funksionojė ndėrmarrja. Sa i pėrket kėsaj teme, Rami Qerimi, kryetar i komunės theksoi se tashmė njė vit janė duke u bėrė pėrgatitje pėr aktivizimin e ndėrmarrjes komunale publike pėr furnizim me ujė pėr pije, mirėpo pėr shkak tė realizimit tė projektit tė programit KARDS , i cli pėrfundoi para njė muaji, ka pasur vonesa nė kėtė drejtim.
"Prej muajit tė kaluar kemi filluar qė gradualisht tė bartim kompetencat nga NPK e Tetovės nė NKPnė e re nė Tearcė. Kemi bėrė njė marrėveshje me kryetarin e Tetovės, Hazbi Lika dhe drejtorin e NKPsė Milaim Ajdini, qė njė pjesė e pajisjeve teknike, punėtorėt dhe disa obligime tė kalojnė nė NKP tė Tearcės. Shpresoj se nga fillimi i vitit tė ardhshėm NKP ja tė jetė e kompletuar dhe t'i marrė tė gjitha kompetencat", komenton Qerimi. Pesė bashkėsi lokale tė komunės sė Tearcės janė tė obliguara tė kyēen nė kėtė ndėrmarrje pėr shkak se mė parė kanė qenė nėn ingerenca tė NKPsė sė Tetovės. Kėtu behet fjalė pėr fshatrat Sllatinė, Nepreshten, Leshkė, Tearcė dhe Odėr, ndėrsa fshatrat e tjera siē janė Tearcė, Gllogjė dhe Pėrshefcė duhet qė me automatizėm tė bėhen pjesė e NKPsė sė komunės, pasi qė mbaroi projekti pėr furnizim me ujė. Vetėm fshati Nerasht do tė mbetet jashtė kėsaj ndėrmarrjeje pėr shkak se atje nuk ėshtė i rregulluar sistemi i ujit pėr pije.
Kėshilli i komunės sė Tearcės ka caktuar ēmimin pėr njė metėr kub ujė dhe taksat tjera qė qytetarėt duhet t'i paguajnė pėr shėrbimet qė do t'i kryejė ndėrmarrja komunale publike e Tearcės. Pėr amvisėri ēmimi do tė jetė 6 denarė pėr metėr kub ujė, pėr objektet afariste do tė jetė 12 denarė, kurse pėr institucionet arsimore ēmimi do tė jetė mė i lirė dhe atė vetėm 3 denarė pėr metėr kub ujė. Nga ana tjetėr, lavazhet dhe objektet industriale qė do tė pėrdorin ujin nga sistemi i ujit pėr pije do tė kenė tarifė speciale.
Nė ndėrkohė nė komunė funksionon edhe ndėrmarrja pėr pastrimin e mbeturinave, e cila ėshtė private dhe e ka marrė kėtė shėrbim me koncesion. Ajo tani pėr tani ėshtė duke punuar me sukses nė kėtė drejtim, por duhet qė nė tė ardhmen tė sigurojė edhe pajisje tė tjera qė qytetarėve t'u ofrojė shėrbime mė cilėsore, vlerėsojnė nė komunėn e Tearcės

nga tetova.gov.mk

 

 

 

E ndėrtuam forumin Pėrshefca.de

28.09.2007

Pas njė pune intensive , me gjet nje forum pėr webfaqen pėrshefca.de e vendosem ta hapim nje tė tillė. Sa do jet i frequentuar, sa  i lire, sa i mire, do ta vendosim sė bashku me shkrimet tona.Na ka shty edhe fakti se ka nevoj pėr bisede virtuale nė fshatin tonė,me krijuara nje vend adekuate.  Kemi vendos ti bartim disa shėnime nė librin e misafirve tek ky forum, se aty se kishin vendin. Po pasi ka munguar deri tash forumi eshte edhe disi faj i stafit qe pranojme.

Kalfoshi mire ne forum, dhe ngel vetem ajo qe ju lusim: "edhe ne forum mos postoni tema te kota sidhe mos shani" ju lutem edhe nje her flm shum i juaj stafi pershefca.de qetta bagera

Forumi Pėrshefca

 

20.09.2007

Mesazhė pėr bashkatdhetaret nga Rrahimi

St.Gallen / Switzerland

Shėnuar nga: Rrahim
E-Mail: imami_sg@freesurf.ch
Homepage: Abdou2006@hotmail.tk
Data: 20.09.2007 02.47 Uhr


Edhe pse me heret shonova nje artikull te gjate ne kete veb faqe,por nuk u publikua shkaku ngelet i panjohur,por ja qe mu dha rasti edhe njehere t'ju pershendes te gjitheve dhe shfrytezoj rastin t'jua uroj muajin e bekuar te meshires,miresise dhe solidaritetit.
Desha t'ua bej me dije te gjithe mergimtareve kudo qe gjinden se vlerat e rinise sone nuk duhet anashkaluar nga shkaku se jane dhe gjithmon kane qene aktiv ne cdo sfere te jetes,por ja qe tani kane shtrire doren e ndihmeses se tyre nepermes veprimtarive qe jane duke i bere koheve te fundit dhe deshmitare jemi te gjithe,prandaj mos e merni kete pune si te lene pasdore por ndihmojeni vendin ku keni lindur,ku jeni ritur,ku jane eshtrat e te eterve tane , vendin per te cilin te grafllon zemra e te rrenqethet lekura kur degjon estraden pershefcare vendin ku nostalgjia ste len rehat prandaj secili me mundesite e veta e ka perobligim nese nuk mund te kontribon te tjeret mos i pengon...... edhe pse kam shume per te thene por njeherit e perfundoj me kaq duke mos ju haruar kurre.


Me respekt: kush tjter pos XHAXHIT
 

16.09.2007

Jehona humb nė Ēajle

Jehona humb nė Ēajle

 

RINIA  – JEHONA 2:1

 

 

Nė njė ndeshje thuajse tė barabartė, Jehona humbi nga klubi futbollistik Rinia e fshatit Ēajle me rezultat 2:1.

Golin pėr Jehonėn e shėnoi Devad Memedi mė minutėn 56 nga njė distancė prej afėr 40 metrash.

Edhe pse humbėn me rezultat minimal, lojtarėt e Jehonės treguan njė lojmė mjaft tė mirė. Duhet theksuar se deri nė minutat e fundit tė lojės rezultati ishte 1:1. Posa lojtarėt e Rinisė shėnuan golin e epėrsisė referi kryesor dha shenjė pėr mbarimin e ndeshjes edhe pse kishte tė luhet edhe mė sė paku 10 minuta lojė.

Shpresojmė se nė lojėrat e ardhėshme Jehona do tė arijė rezultate tė mira dhe referėt do tė gjykojnė lojėn mė mirė.

 

 

Raportin e ndeshjes e mundėsoi

Digital Club - ALBATROSI

 

13.06.2007

Apel nga sekretari aktual KF Jehona Pėrshefcė 96

Pershendetje nga sekretari i K.F JEHONA
sot u luajt loja K.F JEHONA-- K.F SKENDERBEU  4:1
Fitorja i takoi K.F JEHONES golshenues VALBON MEMEDI ne min e 35.DEVAD MEMEDI min e 51,65 74.
Atdhetar tė dashur. Kemi nevojė pėr ndihmėn tuaj pasiqė kemi njė pasuri shumė tė mirė tė cilėt janė fėmijt tanė, djemt tanė, motrat dhe vllezėrit tanė. Ndihmojeni rininė e fshatit Pėrshefcė !
 
Pershendetje nga K.F. ,,JEHONA'

Pershendesem faqen e PERSHEFCES . Me ringjalljen e K.F "JEHONA"ringjallem fshatin si dhe rinin e fshatit pershefce.Adhurues te fashatit si dhe te futfutbollit kerkojm perkrahjen tuaj nga diaspora si dhe lojtaret me vetkontribut duke mar parasysh qe te marin persiper qe ne fshatin pershefc per muajn RAMAZAN ti bien LODRES si dhe te siguroj mjete per egzistimin e klubit.Po njehersh ju boj thirje qe te na perkrahni. Aksioni do ti bashkohemi te gjith qytetaret e F.SH .Pershefc. TA NDERTOJM PERSHEFCEN ME NJE (1) EURO NE MUAJ. Mjetet mund qe te lishohen ne BASHKSIS LOKALE e cila eshte bartese e te gjith strukturave ne fshat. Ju falemenderoj per mirkuptimin .

XHI KA , XHI SKA TĖ RE NĖ PĖRSHEFCĖ

09.09.2007

Jehona (Pėrshefc)-Skenderbeu (Poroj)= 4:1
 
Jehona e deklason Skenderbeun e Porojit
 
Sot nė stadiumin e fshatit Tearce para shume simpatizuesve (BAGERAVE) u zhvillua ndeshja e dyte kampionale ne Ligen e trete republikane-Veri. Jehona fitoi nga Skenderbeu (Poroj) me rezultat 4:1 (1:0).
Golashenues: Valbon Memeti-Maska (35 minut) Devat Memeti 3 (51, 65, 74 minut).
 
Raportin e ndeshjes e mundesoi -Klubi Digital ALBATROSI.

 

XHI KA , XHI SKA TĖ RE NĖ PĖRSHEFCĖ

02.09.2007

  • Loja e pare e Jehonės humbet 2:1 me Forinėn , pra KF Forina : KF Jehona 2:1

  • Nė Diaspore tashmė jan aktivizu gjitha mekanizmat pėr ndihmė KF Jehonės 1996

  • Pėr Pershefcalit cilet janė jashtė qendrave tė mdha , shpejt do ju japim info ku mund tė drejtoheni pėr kontributin tuaj .

Kėtu do ti postojmė tė gjitha lajmet foto etj qe , do tė jenė nė faqen e parė pasi ju kalon afati ...

 

Rringjalet  KF Jehona Pėrshefcė 1996

28.08.2007

Sipas informatava ma te reja nga vendi jonė Pėrshefca , nė vitin 2007 do shkruhet edhe nje kapitull i rėndėsishėm nė Historine e Fshati Pėrshefcė , bėhet fjalė pėr rringjalljen e:

 

"Kllubit Futbollistik Jehona Pėrshefcė 1996" .  

Sidhe pėr njė projekt tjeter ndėrtimin e njė Stadiumi me tribinė nė Pėrshefcė i cilli do ju sherbeje gjeneratave ardhshme jo vetem ne Pėrshefcė po nė tėrrė rajonin si njė ēerdh ku do mėsojnė , do zhvilojnė dhe da jetojnė  sportin ma tė Popularizum ne bote .

Do ju informojme ma hollsishte per rjedhine e ngjarjeve reth kesaj qeshtje .

 

15.08.2007

Dal ngadal po mbarojnė pushimet verore ne Europe , poashtu nė fshatin Pėrshefcė jeta nga muajt  e  ahengut , gėzimit po kalonė nė jetėn normale . Nxėnsit sidhe arsimtaret po pregaditen pėr vitin e ardhshėm arsimor nė Pėrshefcė sidhe Tetovė e ma gjerė . Numri i tė rrinjve nga Pėrshefca qe po ndjek arsimin e lart sa po vin e shtohet . Stafi i webfaqes Pershefca.de do ta beje nje rezume te vogėl mbi ngjarjet ne fshatin tonė tė dashur ne veren e nxehtė 2007. Ngjarja ma kryesore ishte sigurishtė mbajtja e "Javės kulturo artistike Jehona 2007" , ku njė staf krejtsisht i ri shkėlqeu nė organizimin e Javės tradicionale  Pėrshefcjane . Raport mbi aktivitetet e Javės , sidhe marvajtjen e saj do ta kemi deri ne fund te tetorit , shpresojme . Sa pėr filim i keni disa fotografi nga Pėrshefca 2007 klikoni mbi foto pastaj vazhdoni me Google  ...

Videopunimet i keni ne rubriken e vecantė!

 

03.07.2007

Tash mė kanė filluarė pushimet Verore ne Shtetet Evropiane , edhe Pėrshefcalit po kthehen nė vatrat e tyre shekullore . Gjithashtu  stafi i webfaqes pershefca.de qe jeton nė mėrgim do tė kthehet nė Pėrshefcėn tonė tė dashur , pra aktiviteti do tė pushoj pėr reth 2 muaj . Nga Pėrshefca na ėshtė lajmrua aktivisti jonė Asimi dhe na ka dėrguar disa videopunime me foto tė freskta tė rringjales se SHKA Jehona , nė festivalin Sharri Kėndon 2007. Ka Shpresa se edhe java kulturore me gjitha vershtesite qe ka nga ana financiare sivjet perseri do ti bashkoj Pershefcalit ne fund tė korrrikut .

nuk met tjeter pervec pėrshendetjes Pėrshefcjane ...

QETTTA QETTA BAGERA !

 

 

02.07.2007

Njė Raport i shkurt mbi pjesmarjen e SHKA Jehona nė:

EDICIONI I DYMBĖDHJETĖ I FESTIVALIT TĖ FOLKLORIT BURIMOR SHQIPTAR

“ SHARRI KĖNDON ”  –  2007

PROGRAMI

 

NATA E DYTĖ      29.06.2007

SHKA  “JEHONA” – Pėrshefcė

18.00 min.

1

Valle instrumentale.

1.00

2

Kėnga “Zakon burri e ka pasė” -kėndojnė Isniqemal Laēi dhe Ziber Haziri

3.00

3

Kėnga “Idriz Seferi”  kėndojnė  Isniqemal Laēi dhe Ziber Haziri

3.00

4

Riti “Nata e qiftes”

4.00

5

Kėnga “Zhuj Selmani” kėndon dueti Haziri – Laēi.

3.00

6

Dil moj ēik-o dil karshi – kėndon Zemri Arifi, pėrcjellur nga Haziri -Laēi 

3.00

Tė gjithė tetovarėt patėn mundėsi qė nėpėrmjet aktrimit tė SHKA “JEHONA” Pėrshefcė tė ndjehen nikoqirė tė festivalit. E folura popullore si dhe zakonet tetovare gjatė dasmave u pėrcjellėn mrekullueshėm nga grupi i kėsaj shoqėrie. Pas pritjes sė krushqėve aktorėt, nė skenė tė ulur kėmbėkryq ia morėn me rradhe disa kėngė popullore me ēifteli. Kurse burrat qė me cigare nė dorė qė ishin ulur kėmbėkryq nė formė gjysėmrethi u jepnin kurajo kėngėtarėve. Ndėrsa nė anėn tjetėr tė skėnės qėndronte grupi i vajzave tė cilat bėnin pėrgatitjen e ushqimit tė dasmės. Skena e kėtillė tė bėnte tė ndjehesh sikur je nė realitet i ftuar nė dasmėn Tetovare. Pastaj interpretimet e bukura muzikore tė shoqėruara nga instrumenta folklorike ishin pjesa e bukur e dasmės.
 
SHKA “JEHONA” Pėrshefcė, shpėrblehet pėr inerpretuesit Lasi dhe Haziri