www.pershefca.de

 

Balina
Qendra
 
Historia

Symbolet

Demografia

Kultura

 
Multimedia

Foto

Video

 
Komunikim

Libri Miqve

Kontakt

 

Aktualizim i fundit

29.08.2008 15:43

 

 
Arkivi i Lajmeve nga faqja e pare 2008
 

    KF Jehona - KF Arsimi Ēegran 0:2

28.04.2008

 

Nė njė lojė tė mirė nga tė dy platė, mysafirėt nga Ēegrani shėnuan fitore ndaj Jehonės me rezultat 2:0. Tė dy golat u shėnuan nė pjesėn e parė


Sot nė stadiumin e fshatit Tearcė u takuan Jehona dhe Arsimi nga Ēegrani. Lojtarėt nga Pėrshefca edhe pse me njė angazhim maksimal nuk aritėn qė ti mposhtin ēegranasit tė cilėt pėr nuancė ishin mė tė mirė se lojtarėt e Jehonės.
Qė nė pjesėn e parė lojtarėt e Arsimit krijuan epėrsi prej dy golash. Nė pjesėn e dytė me gjithė angazhimin e lojtarėve tė Jehonės rezultati deri nė fund tė ndeshjes ngeli i njėjtė.

Siē vjen nė pamje lojtaret e KF Jehonės pas njgarjeve tė fundit me dorhekje sidhe krizės financiare disi e kam humbur vetbesimin , shpresojme se gjelomshat tane do gjenje kurajo edhe qe perkrahja jone dukshem mungon !! , pra shpresojme se do ja dalin disi, edhe do shenojne edhe ndonje fitore per zermat tona . 

 

    Asim Beqiri reth situatės aktuale nė Pėrshefcė

24.04.2008

 

Njė opinion rreth problemeve me tė cilat ballafaqohet KF Jehona dhe organizimet tjera nė Pėrshefcė

Nga postimet e bėra deri mė tash tek Libri i vizitorve nė www.pershefca.de e shoh se tė gjithė janė tė preokupuar pėr KF Jehonėn dhe secili nė mėnyrėn e vetė don qė tė ndihmojė. Mirėpo kam vėrejt edhe disa akuza qė ndoshta nuk janė edhe aq tė vėrteta dhe tė cilat edhe e dėmtojnė Jehonėn


Me njohuritė qė unė i kam si arkėtar i SHKA “Jehonės” dhe redaktor i web faqes www.pershefca.net do tė tentojė qė nėpėrmjet kėtij teksti ti informojė pėrshefcalit dhe sidomos gurbetēarėt pėr gjendjen reale qė ekziston nėpėrgjithėsi tek tė gjithė organizimet nė fshat, nėpėrjashtim tė Bashkėsisė lokale.
1. Raporti financiar si dhe dhėnja dorėheqje e anėtarėve tė kryesisė bėhet njė herė para Kryesisė sė klubit ndoshta edhe para Kuvendit dhe pastaj informacioni mundet tė plasohet nėpėr web faqet e Pėrshefcės.
2. Ka qenė e udhės qė kėto gjėra nga Kryesia e KF Jehonės tė bėhen me mbarimin e sezonit vjeshtor dhe jo tė pritet fillimi i sezonit pranveror dhe tė vihet deri nė xhiron e tretė dhe sot e kėtė ditė klubi tė ballafaqohet me kėto probleme. (Sipas tė gjitha gjasave Kryesia e KF Jehonės dhe Kuvendi do mbajnė mbledhje gjatė kėsaj jave dhe aty do tė raportohet pėr gjithcka dhe disa persona kanė paralajmėruar dorėheqjen. Mirėpo mendimi im ėshtė se kjo ėshtė dashtė tė bėhet ose nė mbarim tė sezonit vjeshtor ose para fillimit tė sezonit pranveror)
3. Tė gjithė personat qė janė nė kryesitė e organizime qė funksionojnė nė fshat si Java kulturore-sportive, KF Jehona dhe SHKA Jehona NJĖ HERĖ E PĖRGJITHMONĖ duhet tė mėsohen qė nė kohė tė raportojnė si pėr aktivitet e realizuara ashtu edhe RAPORTIN FINANCIAR.
4. Si rezultat i neglizhencės sė tyre sot kemi kėtė gjendje nė Klubin futbollistik, kurse kryesia e Javės kulturore-sportive “Jehona” edhe pas 9 muajve (nga 30 koriku i 2007 kur mbaruan aktivitet gjatė Javės) nuk e ka pa tė arsyeshme tė mbaje njė mbledhje tė gjėrė ku do tė diskutohet se si kanė rjedhė aktivitetet gjatė 7 ditėve tė Javės dhe sa janė mjete financiare tė realizuara gjatė kėsaj jave dhe sa janė harxhimet.
5. Sa pėr informatė SHKA Jehona qė nga data 1 gusht (dmth diku 1 javė pas mbajtjes sė Koncertit) e ka tė pėrgaditur raportin e aktiviteteve tė realizuara gjatė Javės si dhe RAPORTIN FINANCIAR. Mirėpo si rezultat i mos thirjes sė mbledhjes nga ana e Kryesisė sė Javės, shoqėria sot e kėtė ditė nuk e ka tė mbyllur raportin financiar pėr vitin 2007.

Kjo ėshtė gjendja reale. Na pėlqen ose nuk na pėlqen neve.
Dikush “Mėrgimtari i revoltuar” me 22.04.2008 ora 18:11..kishte shkruajtur: (Pohajde ju plecet largoheni prej asaj pozite qe e keni se kta te rijt din ma shum se ju).
Kjo edhe nuk mban shumė. Mos harojmė se anėtarė tė kryesisė sė ngusht tė Javės janė tė gjithė tė rrinjė apo?.... d.m.th neglizhenca nuk ėshtė vetėm dukuri e atyre qė janė pak mė tė moshuar…por edhe disa tė rrinjė e kanė kėtė veti….

Iniciativa pėr rringjalljen e Fondit tė Shoqatės Jehona nga Rahim Hasani dhe mėrgimtarėt tjerė ėshtė pėr tu pėrshėndetur. Mendimi im ėshtė qė ky fond tė veprojė jo vetėm nė mėrgim por edhe nė fshat dhe anėtar tė saj te jenė nga njė person i autorizuar nga kryesitė e Javės, KF Jehonės, SHKA Jehonės dhe Forumit Rinor Islam. Tė gjithė kėta nė koordinim me pėrfaqėsuesit e Fondit nė mėrgim tė pėrpilojnė njė plan tė aktiviteteve qė do tė financoheshin nga mjetet e grumbulluara si nė fshat ashtu edhe nė mėrgim.
Shpresoj se kjo iniciativė do tė pranohet nga tė gjithė dhe sė bashku me njė organizim sa mė tė mirė ti ndihmojmė zhvillimit tė jetės kulturore dhe sportive nė fshat.


(Ju lus nėse ndonjė informatė qė e kam prezentuar kėtu nuk ėshtė e vėrtet ose nėse kam bėrė ndonjė lėshim dhe nuk e kam vendosur ndonjė informatė tė rėndėsishme lirisht mė plotėsoni)

Ky tekst ėshtė dėrguar tek Libri i vizitorėve nė www.pershefca.de si dhe nė e-mail, Rahim Hasanit- Iniciator pėr ringjalljen e Fondit tė Shoqatės Jehona, Besim Ametit-person i autorizuar pėr grumbullimin e mjeteve nė Hamburg, Jusuf Mustafait-Drejtor i Javės kulturore-sportive Jehona, Habil Murselit kryetar i KF Jehonės, Besnik Saliut-kryetar i SHKA Jehonės dhe Nadisė- kryetar i Forumit Rinor Islam.
Pasiqė nuk i kam e-mailat…nėse mundet ndonjėri nga personat e lartpėrmendur qė tė njėjtin tekst tua dėrgojė edhe personave tjerė tė autorizuar pėr grumbullimin e parave nė mėrgim: Shaban Abdulit-Valais, Hazir Miftarit-Sangalle dhe Nazim Isakut-Danimark.

 

 

    Lajme tė mirra nga St.Gallen CH

22.04.2008

 

Lajme tė mira na vijnė nga Zvicra, konkretisht nga kantoni St. Gallen. Siē na informoi z.Rahim Hasani, bashkėatdhetarėt tanė qė jetojnė nė kėtė kanton kanė patur njė takim ku ėshtė diskutuar mundėsia e riorganizimit tė mėrgimtarėve dhe ringjallja e Fondit tė Shoqatės JEHONA.20.04.2008

Me iniciativė tė z.Rahim Hasanit me 20 prill tė vitit 2008 nė objektin e Xhamisė “El-Hidaje” nė St.Gallen u zhvillua mbledhja e dytė me radhė e banorėve tė fshatit Pėrshefcė qė gjenden me punė tė pėrkohshme nė Zvicėr.

RENDI I DITĖS ISHTE:


• RIORGANIZIMI I MĖRGIMTARĖVE QĖ JETOJNĖ NĖ KANTONIN ST.GALLEN ME RRETHINĖ

• RINGJALLJA E FONDIT TĖ DIKURSHĖM NĖ SHOQATĖN JEHONA, SI DHE TĖ VETĖ SHOQATĖS

• TĖ NDRYSHMEMbledhjen e shpalli tė hapur vetė Iniciatori i kėtij tubimi z.Rrahim Hasani me bashkėqytetarėt qė i’u pėrgjegjėn ftesės. Nė kėtė tubim morėn pjesė njė numėr i vogėl i qytetarėve por mbledhja doli me sukses dhe u diskutua pėr tė gjitha pikat e rendit tė ditės.

Prezent nė kėtė tubim ishin: Hazir Miftari si ish kryetarė i shoqatės „JEHONA“, Fadil Rexhepi ish sekretarė i shoqatės, Rexhep Osmani, Gajur Rexhepi, Shemshi Rexhepi, Zulkadri Iljazi, Husein Shuketi dhe Namik Asani. Kurse tė tjerėt pėr shkaqe tė ndryshme nuk patėn mundėsi tė marin pjesė nė kėte mbledhje dhe gjatė javės sė ardhėshme pritet tė jenė prezent po nė tė njėjtin vend.
Pas shume bisedave qė u bėnė nė kėtė tubim mendimi im ishte pėr njė organizim tė pėrgjithshėm ku do tė marėn pjesė tė gjithė bashkėqytetarėt e fshatit tonė qė jetojnė nė Zvicėr.
Por pas shumė diskutimeve qė u bėnė tė pranishmit sikur nuk u pajtuan me mendimin e Rahim Asanit duke u bazuar nė pėrvojat e tyre tė kahershme dhe dhanė njė propozim qė pjesa e banorėve nga Pėrshefca qė jeton nė St.Gallen dhe nė Luzern nėse do kenė dėshirė ti bashkangjiten kėsaj iniciative dhe tė formojm Fond nė vehte pėr fshatin Pėrshefcė.
Dhe mė vonė nėse do tė dėshirojnė edhe tė tjerėt mundet tė bashkangjiten nė fondacionin dhe kjo do tė jetė e mirėseardhun pėr interesat e fshatit Pėrshefcė. Ose mundet tė realizohet edhe opcioni qė edhe ata tė riorganizohen nė kantonet ku jetojnė nga shkaku se ata qė jetojnė nė njė konton shumė mė mirė i dijnė hallet e njėri tjetrit se sa tė atij qė eshtė nė Kanton tjetėr. Kjo ishte edhe shkaku siē u tha nga tė pranishmit qė erdhė edhe deri tek prishja e Shoqatės JEHONA duke i dhėnė tė drejt sikush vehtes me vendimet e mara nga njė qender ku gjithmon ėshtė pėrmend njė kanton i vetėm nė fshat pėr ndihmė kurse kantonet tjera kanė qenė tė anashkaluar.
Tė kėtij mendimi ishin tė gjithė dhe mė nė fund sollem vendim qė sė pari tė fillohet me organizimin e brendshėm e pastaj tė dilet edhe jashtė nėse do ketė mirėkuptim dhe menaxhim tė mirė nga Kryesia e rradhės qė do tė mer kėte angazhim mbi supet e veta .

Mbledhja u shpall e mbyllur pas propozim-vendimeve tė mara nga tė pranishmit.
Takimi i rradhės pritet tė mbahet mė 27 prill 2008.

Ngeleni tė pėrshėndetur nga Kėshilli iniciativ pėr riorganizimin e mėrgimtarėve qė jetojnė nė KANTONIN ST.GALLEN ME RRETHINĖ .


Wes-selam
Protokolisti: Rrahim Hasani „XHAXHI“

 

    Anullohet ndeshja KF Jehona - KF Rinia

22.04.2008

 

Ndeshja futbollistike e shumėpritur ndėrmjet Jehonės dhe Rinisė sė Ēajles nuk u zhvillua pasiqė ekipi mysafir nga Ēajlja nuk pranoi tė fillojė lojėn.


Lojtarėt e Rinisė nuk hynė nė fushėn e futbollit meqė u vonua ardhja e policisė pėr afro 30 minuta e cila ėshtė njė ndėr kushtet kryesore pėr fillimin e ndeshjes.
Ata edhe pse nė fillim kushtėzuan fillimin e ndeshjes me prezencėn e policisė, me ardhjen e tyre lojtarėt nga Ēajlja zunė shkas mos vėrtetimin e librezave tė lojtarėve tė Jehonės nga mjeku. Edhe kjo pėr njė kohė tė shkurtė u rregullu, mirėpo lojtarėt mysafir nuk e panė tė arsyeshme qė ta fillojnė lojėn.
Vendimin pėrfundimtar se si do tė rregjistrohet ndeshja, pritet ta japė Komisioni i Ligės sė tretė perėndim.

 

 

    KF Jehona nė rrezik financiare

14.04.2008

 

Pershendetje bashkatdhetar KF Jehona si shume herr edhe kesaj radhe ne dileme financiare , jo vetem Klubi jone po edhe shume klube tjere e ndajn te njejtin fate , perse po ndodh kjo shkaku dihet kushtet dhe rethanat ne vendlindjen tone ! Por mendoj se eshte detyrime moral dhe njerzore qe sa te kemi mundesi me nje shume te vogel tju ndihmojme rrinise Pershefcjane qe ta deshmoje veten ne gara sportive !

Pra kryesia e fshatit i ka caktuar personat te cillat edhe kan treguar gadishmeri qe te marrin persiper ket pune , per me i grumbulluar mjetet finaniciare per KF Jehonen . Xhdo Euro i grumbulluar do te rraportohet edhe ne 3 webfaqet Pershefcjane , me respekt nga Kryesia e KF Jehona Pėrshefcė 1996 sidhe stafi i webfaqes www.pershefca.de ....

qetta qetta bagera !
 

 


Personat tė cillėt janė tė autorizuar me mledh ndihmat janė :

 

Emri Vendi Numri Cel.
     
SHABAN ABDULI VALAIS ZVICĖR sė shpejti
     
HAZIR MIFTARI SANGALLE - ZVICĖR  
     
BESIM AMETI HAMBURG - GJERMANI  
     
NAZIM ISAKU DANIMARK  
     
KURSE PĖR NĖ FSHAT JAN TE AUTORIZUM KOMISIONI FINANSIAR.

Deri me tash kan kontribuar per periudhen Gusht- Dhjetore 2007

  1.  Te hollat te grumbulluar nga "Lodra" per Ramazan.

  2. Ish drejotria ka dorėzuar njė shumė qe ka mbetur.

  3. Java Kullturore i ka dorėzuar gjitha mjetet qe janė grumbuluar nga Turniri

  4. Disa dyqane sidhe kafeteri kan kontribuar me shuma simbolike

  5. Rahim Hoxha ka kontribuar  me nje shume prej 100 Franga Zvicrane

  6. Sidhe stafi i webfaqes pershefca.de ka ndihmuar me 100 Euro.


 
 

 

 

    Anullohet ndeshja KF Skenderbeu - KF Jehona

14.04.2008

 

Ndeshja futbollistike ndėrmjet Skenderbeut dhe Jehonės ėshtė anuluar pėr shkak tė kushteve jo tė mira nė fushėn e futbollit tė fshatit Poroj. Kėtė na e konfirmuan pėrfaqėsues tė KF Jehonės.
 

Kurse lajme tė mira vijnė pėr Jehonėn nga Zvicra. Siē na informoi kryetari KF Jehonės, Habil Murseli nė Zvicėr njė grup bashkatdhetarėsh qė jetojnė nė St Gallen kanė grumbulluar disa mjete pėr klubin tė cilat pritet qė tė dėrgohen gjatė kėtyre ditėve. Kėtė informatė deri tek kryesia e klubit e ka dėrguar Hazir Miftari i cili ėshtė edhe i autorizuar pėr grumbullimin e parave.
Tė njėjtėn gjė e konfirmon edhe Rrahim Hasani i cili ėshtė Imam nė xhaminė e St Gallenit.
Nė letrėn e tij dėrguar tek libri ivizitorėve nė www.pershefca.de thuhet:


Es-selamu Alejkum tė n'deruar bashkėatdhetarė sidomos ju qė jetoni nė diasporė shfrytėzoj rastin unė bashkė me pucin Hazir "DAJEN" tė ju pėshėndesim nga banesa ime ku jemi duke perpilu nje plan strategjik pėr ndihmese klubit Futbollistik KF.JEHONA ku na kanė informuar te gjithėve duke falenderuar posten elektronike dhe pergjegjesit e ėebfaqeve tona per informime te zhanreve te n'dryshme dhe jemi te vetedijshem se nuk duhet toleruar manipulime,shpekulime,informata jo burimore qe na vijnė nga njerėrit antisport,por duhet stimuluar rinin qe ka vullnet te mire dhe qė ngrit autoritetin e fshatit si sportedashes,prandaj ju kisha lutur qė tė gjithėve pėr ndimese pasiqe nuk jemi njerėz qe kursejmė ne dic me te vlefshme se kjo janė ne pyetje 700 euro per nje fshat si mendoni ky fshat do te toleron qe t'i nxihet fytyra per 700 euro e te mos garojne ne sezonin pranverorė 2007/08 ? Jo kurr nuk ka me ndodhe nje gje e tillė dhe turp per atdhetaret tane qe jetojne ne diaspore e qė kundėrshtojnė njė kerkesė simbolike tė klubit JEHONA.
Ne fshtaret qė jetojmė ne St.Gallen jemi duke tubuar disa mjete finansiare per kete klub tė mrekullueshem dhe tė jeni tė sigurtė se kurrr nuk kemi me u harue vetem e vetem ju te na zbardhni fytyrat tona me aktivitete te ndryshme Rini kemi qene dhe do te ngelemi gjithmon me Juuuu.
Me Respekt:
Xhaxhi / Daja

 

 

 

    KF Jehona Pėrshefcė nė krizė financiare...

05.04.2008

 

Gjatė kėtij vikendi fillon sezoni futbollistik nė Ligėn e tretė perėndim. Klubi futbollistik Jehona pėr shkak tė mungesės sė parave ka gjasa tė mos garojė nė sezonin pranveror


05.04.2008

Ditėn e dielė me 06.04.2008 Jehona duhet tė luajė ndeshjen e parė nė sezonin pranveror me skuadrėn e Vardarit tė Forinės.
Mirėpo si rezultat i mungesės sė mjeteve financiare kjo lojė nuk do tė luhet.
Mbrėmė kryesia e klubit ka patur takim me lojtarėt dhe i ka informuar ata pėr situatėn aktuale financiare nė tė cilėn gjendet Jehona. Me keqardhje ėshtė konstatuar se edhe pse ka gatishmėri tė madhe nga kėta tė rrinjė qė tė luajnė pėr Jehonėn dhe nė kėtė mėnyrė ta prezentojnė fshatin nė tėrė rajonin e Pollogut dhe mė gjėrė, mungesa e mjeteve financiare ėshtė pengesa kryesore qė dėshira e kėtyre tė rrijve dhe shumė adhuruesve tė tyre mos tė realizohet.
Nė njė bisedė me stafin udhėheqės tė klubit ata na informuan se bėhet fjalė pėr 700 euro mjete financiare tė cilat duhet tė sigurohen qė tė mundėsojnė garimin e Jehonės edhe nė sezonin pranveror.
Mė detajisht raporti financiar ėshtė i kėtillė.
Jehona nė sezonin pranveror do tė luajė 10 ndeshje. Pesė ndeshje do ti luajė si vendės dhe harxhimet nė kėtė rast janė nga 6.000 denarė (afėr 100 euro) pėr ndeshje - 4 referė paguhen nga 1.500 denarė. D.m.th gjithsej 500 euro.
Gjithashtu Jehona 5 ndeshje do ti luajė si mysafir dhe nė kėtė rast harxhimet janė nga 40 euro pėr ndeshje (aq paguhet minibusi qė bėn bartjen e lojtarėve tė Jehonės) d.m.th gjithėsej 200 euro.

Tash ngelėn nė pėrgjegjėsinė e krejt banorėve tė fshatit dhe sidomos afaristėve dhe gurbetēarėve nėse ėshtė nė rregull qė pėr 700 euro, mbi 20 tė rrinjė mos tė luajnė futboll, qindra adhurues tė klubit mos ti shohin se si ata djemė vrapojnė pėr mbrojtjen e ngjyrave tė Jehonės, qė BAGERAT mos tu gėzohen fitoreve tė Jehonės.
Ėshtė koha e fundit qė tė gjithė tė vetėdijesohemi dhe ta pėrkrahim me tė gjitha mundėsitė qė kemi Jehonėn sepse pėr momentin ajo ėshtė krenaria jonė, ėshtė ajo qė tė gjithė ne mburemi para krejtėve.
Pa marė parasysh se shumė pėrshefcali kanė mjaft rezerva nė kėsi rastesh kur kėrkohen para prej tyre pasiqė nė tė kaluarėn ndoshta nuk ėshtė raportuar se ku janė harxhuar mjetet financiare tė grumbulluara nga banorėt e fshatit, nė kėtė rast
SHUMĖ SAKT ĖSHTĖ E PĖRCAKTUAR SHUMA QĖ NEVOJITET….D.M.TH 700 EURO.

Njė apel deri tek tė gjithė pėrshefcalit….Organizoheni veēanarisht Ju banorė tė Pėrshefcės qė gjendeni pėrkohėsisht nė perėndim dhe ndihmojeni rrininė e fshatit.
Dhe jeni tė sigurt se kėtė ndihmesė tuajėn lojtarėt ēdoherė do tua kthejė me angazhim maksimal dhe me fitore tė Jehonės.


Kurse autoritet e fshatit si dhe kryesitė e organizimeve qė funksionojnė nė fshat ėshtė koha e fundit qė tė tregohen mė serioz dhe pas cdo aksioni pėr mbledhje tė mjeteve financiare apo organizimeve tjera tė raportojnė pėr ēdo denarė qė ėshtė harxhuar.
Vetėm nė kėtė formė mund tė sigurohet njė besim i ndėrsjelltė ndėrmjet tė gjithėve dhe nė tė ardhmen mos tė ballafaqohemi me probleme tė tilla.

Neve nuk na ngel asgje tjetėr pėrveē se tė theksojmė edhe atė se web faqja www.pershefca.net dhe besoj se edhe web faqet tjera si www.pershefca.de dhe www.pershefca.com do tė jenė nė shėrbimin e tė gjithė banorėve tė fshatit qė ata ti shprehin vėrejtjet dhe sugjerimet e tyre pėr gjithēka qė ka tė bėjė me fshatin dhe funksionimin sa mė tė mirė tė tė gjithė strukturave nė fshat.

 

 

    Shtetet qe kan njohur Republikėn e Kosovės

30.03.2008

 

Miqė tė ri ....

Bulgaria Norway South Korea Lichtenstein

Faliminderit !!!

KOSOVA PĖRSHEFCA

 

 

   Pėrshefca VATRA e artit dhe kultures pėr rajonin

13.02.2008

 

Vazhdojn aktivitetet kulturore te rrinisė Pėrshefcjane , kėsaj radhe katėr djelmoshat nga Pėrshefca: Shkėlqim Saliu-VOKAL ,Semir Jashari-GITAR ,Shpėtim Iljazi-BATERIST
Besir Asani-BAS GITAR tė bashkaur nė rock-grupin VATRA e kan bėrė promovimin e kėngės parė tė tyre , e cila titulohet BASHKĖ. Djemve ju urojm suksese nė tė ardhmen , ata na bejn edhe mė krenarė se kemi lindun mu kėtu nė Pėrshefcė .

* foto nga pershefca.net
 

 

    Hip Hop made in Pėrshefca

23.01.2008

 

 

Dy tė ri nga Pėrshefca e kann bo njė kėnge Hip Hop nė Dialekt Tetove , bėhet fjalė pėr dy adoleshentet Muahremi      ( LEmi“n) sidhe (BaGGeri“n ) Furkanin . Kėnga titullohet „ Nėse don…“ dhe prek ndjenjat sidhe ėndrat e kėsaj grupmoshe , gjithashtu djemt e cekin prejardhjen e tyre me futjen e fjalive sic janė : „ nėse nėse don , hajde merre tėj bagger djalin …“ Kėnga ėshtė aranzhuarė profesionalishtė , dhe degjohet shumė mirė si pikllimė pėr njė degjusė pak ma tė moshuarė ngel se pėrdoren disa fjalė tė ndyta po sidoqoft ju urojm shumė suksese rrinisė sonė nga Pėrshefca nė xhdo lėmi .

Kėngėn  mundet ta shkarkoni ktu

( vėretje mos shkarkoni nėse ju pengojn fjalė tė ndyta )

 

 

BaGGeRi feat. LEmi - Nese Don

Shkarko

* foto marė nga pershefca.com

 

    Promovimi i Librit tė ri tė Besim Xh.

23.01.2008

 

Mė 25 dhjetor 2007 u bė promovimi i pėrmbledhjes sė dytė me poezi tė autorit nga Pėrshefca Besim Xhelili.
Nė promovim morėn pjesė redaktori i librit z. Kalosh Ēeliku dhe disa kritikė letrarė si z. Remzi Salihu, z. Adem Abdullahu dhe z. Gani Kamberi.
Manifestimin e hapi shoku i autorit Besim Jakupi, aktor poashtu nga Pershefca qė jeton nė Norvegji, duke lexuar disa poezi nga libri nė fjalė. Pastaj morėn fjalėn dhe kritikėt.
Nė kėtė manifestim morėn pjesė edhe shumė bashkėfshatarėve tė autorit, gjegjėsisht pėrshefcali tė cilėt me vėmendje ndoqėn promovimin e librit tė dytė tė Besimit. Nė fund ishte pėrgatitur edhe njė koktej simbolik.
Besimi ka lindur mė 11 shkurt 1977. Shkollėn fillore tetėvjecare e kreu ne fshat, kurse shkollimin e mesėm nė Tetovė.Nė mbarim tė shkollės sė mesme nė vitin 1996 botoi pėrmbledhjen e tij tė parė me poezi titulluar "Emocione". Pastaj ndoqi njė vit studimet nė UT, qė i ndėrpreu parakohe.
Nė kėtė kohė bashkė me Besim Jakupin udhėhoqėn revistėn e re "Venera". Qė nga viti 1998 ėshtė vendosur me vendbanim dhe punė nė Vjenė tė Austrisė.

Ja disa pamje nga promovimi i Librit nėPalatin e Kulturės Tetovė.

 

    Ndryshyme nė Pėrshefca.de

21.01.2008

 

Pershefca.de vendosi qe forumin qe para disa muajve e patem instalu qe permes ati te komunikojm ma mire , ta hjek pėrkohsishte nga faqja . Pas nje kohe do ta rishiqojm vendimin edhe nese do kwt nwvoj perseri do ta instalojme ate . Ka edhe tentime qe me faqet tjera te pershefces,  pershefca.com sidhe pershefca.net ta bejm nje forum te perbashket mendoj se do jet ma produktiv me punu ne ket drejtim , pasiqe e pam se pjesmarja eshte shum e dobet .

sidoqoft ato cka jan shruajt ne forum do te ruhen dhe se shpejti do te publikohen.

 

    KF JEHONA 1996  mban  koktel rasti

13.01.2008

 

Sonte nė lokalet e Shkollės fillore “Asdreni” u mbajt njė koktej rasti organizuar nga KF JEHONA dhe pėrkrahur financiarisht nga Fadil Abdulhalimi.Me rastin e pėrmbylljes sė sezonit garues garues, kryesia e Klubit Futbollistik “Jehona” mbajti njė koktej rasti ku ishin tė pranishėm kryetari i komunės sė Tearcės, Rami Qerimi, pėrfaqėsuesi i Lidhjes futbollistike tė Tetovės Adnan Idrizi, pėrfaqėsues tė ekipeve tjera futbollistike qė garojnė nė ligėn e tretė futbollistike, struktura udhėheqėse tė fshatit, pėrfaqėsues tė organizatave nė fshat si dhe lojtarėt e KF Jehona.
Me kėtė rast nga pėrfaqėsues tė klubit u prezentuan tė gjithė tė arriturat e klubit deri mė tash si dhe njė falenderim i veēantė u shpreh pėr tė gjithė strukturat dhe individėt qė e kanė pėrkrahė klubin deri mė tash.
(Mė gjėrėsisht klikoni nė video-klipin mė poshtė)

Pas kėsaj u shtrua njė darkė dhe nė fund tė pranishmit u ndanė tė kėnaqur nga ky organizim.  (autor www.pershefca.net )


 

 

    Urime 2008

01.01.2008

 

Stafi i webfaqes permes kesaj faqes ju deshiron fat , paqe deh shendet per vitin 2008 nė familjet e juaja . Vitin qė lam pas, ka qen plot aktvitet reth fshatit tonė . Ndėr to vecojmė , pjesmarja e SHKA “Jehona” nė festivalin “ SHARRI KĖNDON” sidhe mbajtjen e “Javes Kullturore Artistike JEHONA “ , pastaj vazhdon me riaktivizimin e “Klubit Futbollistik JEHONA 1996” . Edhe nė lėmin e informimit sidhe bashkimit tė pėrshefcalive ka pasur shumė progress. Tashme po mirmbahen 3 webfaqe qe kan per teme fshatin tone , ato me shume pune dhe deshir po e pasqyrojn jeten sidhe ngjarjet e fshatit , sidomos webfaqja pershefca.net vlen te theksohet se po ndjek nje rruge te lajmit te shpejt . Shpresojme per vitin e ardhshem se Pershefcjanėt do tė din tė organizohen nė nivelin ma tė madh tė mundshėm, qė bashkė tė arrim maksimumin e asaj qe i takon nje fshati tė kėti niveli .

Gjitha tė mirrat, dhe “qetta qetta” nga ne …