www.pershefca.de

 

Balina

Qendra
 
Historia

Symbolet

Demografia

Kultura

 
Multimedia

Foto

Video

 
Komunikim

Forum

Libri Miqve

Kontakt

 

Aktualizim i fundit

31.01.2008 18:42

 

 
 

Histori e shkurt pėr fshatin Pėrshefcė

 

Fshati Pershefce e merr kete emer ne vitin 1415. Ne kete vit ky fshat ka pasur 44 shtepi, 2 vejusha, 10 te pamartuar, 2 vreshta, 8 kopshte dhe me te ardhura vjetore prej 8150 akce.
Fshati Pershefce shtrihet ne pjesen veriperendimore te Republikes se Maqedonise, rreze malit Sharr. Fshati Pershefce sot numeron 2516 banore me rreth 430 shtepi. Vetem 1 shtepi eshte e nacionalitetit Maqedonas, dhe 1 shtepi e nacionalitetit Rom kurse te tjeret jane shqiptare.

Nė Pėrshefcė kemi kėto lagje cilat mbajn "gallapet" e famileve te mdhaja :
Lauēė , Hamzallarė ,Bektesh, Begallarė, Halabakė , Tolallarė , Tota , Karabeqir , Rade , Xingo , Pėrxhe , Pire .

Megjitheate si ne cdo fshat shqiptar edhe ketu nje numer i madh i te banorve jeton ne shtete te ndryshme sic janė:
Danimarka, shumica nė Kopenhagen ( pershendetje kafenes Castro ;-) ... )
Gjermania, shumica nė Qytetin e Hamburgut por ka edhe nje numėr tė madhė nė Dizeldorf sidhe rethinėn e Kölnit , poashtu nė Berlin numri i Pėrshefcalive ėshtė i lartė.
Zvicra, kryesishtė nė Wallis dhe St.Gallen
Austri, kryesishtė nė Vienė
Norvegji, vitet e fundit ėsht duke u rit njė komunitet tė Pėrshefcalive nė Oslo.
Ka edhe disa famile ne Shtet e Bashkuara , Australi , Francė , Itali , Kroaci , Sloveni.


Bujqesia eshte dege kryesore e cila nuk eshte organizuar sa duhet, por banoret e keti fshati ne menyre individuale bejne organizimin e punes keshtu qe jane arritur suksese te mira me rendimente te larta sidomos ne blegtori. Bujqit e kesaj komune jane furnizues kryesore me peme, perime, qumshte dhe prodhime qumshti si dhe mishi, te qyteteve perreth si Tetove, Gostivar, Shkup, etj.

! Do tė pasurohet sė shpejti me pėrmbajtje tjera.


 

Symbolet Demografia