www.pershefca.de

 
Balina
Qendra
 
Historia

Symbolet

Demografia

Kultura

 
Multimedia

Foto

Video

 
Komunikim

Libri Miqve

Kontakt

 

Aktualizim i fundit

21.01.2008 10:30

 

 
Aktivitetet Kullturo-Artistike-Sportive nė fshatin Pėrshefcė

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
SHKA "Jehona" Pėrshefcė

 

 

Flamuri i SHKA "Jehona"

 

 

Fragmente nga Historia e SHKA "Jehona"

Nė korrik tė vitit 1994 u organizua njė koncert madhėshtor ku si komision pėr ktė koncert ishin Rexhep Saliu dhe Halim Jonuzi ku pėr her tė parė nė kėtė koncert pati edhe valle ku kėrcyen tė rrinjtė e fshatit nė pėrgjithėsi ky koncert ishte shumė i mirpritur nga publiku.
Si rrjedhojė Forumi rrinor nė mbledhjen e saj caktoi Rexhep Saliun qė tė bėjė dokumentacionin pėrkatės pėr regjistrimin e njė shoqate kulturrore ku nė shtatorrė tė vitit 1994 u bė regjistrimi i Shoqėris Kulturore Artistike "Jehona " . nė pėrbėrje:

 1. Rexhep Saliu         Kryetar

 2. Efrairn Ramadani   Nėnkryetar,

 3. Sherif Esati            Sekretar,

 4. Refet Asani            Arkėtar,

 5. Halim Jonuzi          Koordinator,

 6. Aliriza Aliu            Folklor,

 7. Blerim Mustafi      Popullore,

 8. Afrim Rexhepi      Valle,

 9. Zeqirja Tairi         Zbavitse 

 10. Agron Shaqiri      Dramė.


 

Video  SHKA " Jehona"

 

Foto  SHKA " Jehona"

 

 

Njė Raport i shkurt mbi pjesmarjen e SHKA Jehona nė:

EDICIONI I DYMBĖDHJETĖ I FESTIVALIT TĖ FOLKLORIT BURIMOR SHQIPTAR

“ SHARRI KĖNDON ”  –  2007

PROGRAMI

NATA E DYTĖ      29.06.2007

SHKA  “JEHONA” – Pėrshefcė

18.00 min.

1

Valle instrumentale.

1.00

2

Kėnga “Zakon burri e ka pasė” -kėndojnė Isniqemal Laēi dhe Ziber Haziri

3.00

3

Kėnga “Idriz Seferi”  kėndojnė  Isniqemal Laēi dhe Ziber Haziri

3.00

4

Riti “Nata e qiftes”

4.00

5

Kėnga “Zhuj Selmani” kėndon dueti Haziri – Laēi.

3.00

6

Dil moj ēik-o dil karshi – kėndon Zemri Arifi, pėrcjellur nga Haziri -Laēi 

3.00

 

Tė gjithė tetovarėt patėn mundėsi qė nėpėrmjet aktrimit tė SHKA “JEHONA” Pėrshefcė tė ndjehen nikoqirė tė festivalit. E folura popullore si dhe zakonet tetovare gjatė dasmave u pėrcjellėn mrekullueshėm nga grupi i kėsaj shoqėrie. Pas pritjes sė krushqėve aktorėt, nė skenė tė ulur kėmbėkryq ia morėn me rradhe disa kėngė popullore me ēifteli. Kurse burrat qė me cigare nė dorė qė ishin ulur kėmbėkryq nė formė gjysėmrethi u jepnin kurajo kėngėtarėve. Ndėrsa nė anėn tjetėr tė skėnės qėndronte grupi i vajzave tė cilat bėnin pėrgatitjen e ushqimit tė dasmės. Skena e kėtillė tė bėnte tė ndjehesh sikur je nė realitet i ftuar nė dasmėn Tetovare. Pastaj interpretimet e bukura muzikore tė shoqėruara nga instrumenta folklorike ishin pjesa e bukur e dasmės.
 
SHKA “JEHONA” Pėrshefcė, shpėrblehet pėr inerpretuesit Lasi dhe Haziri

 

Kthehu lartė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Forumi Rrinorė Pėrshefcė

 

Symboli

Historia e Forumit Rrinorė Pėrshefcė

Me Themelimin e Forumit Rinor nė Mars tė vitit 1994 nė pėrbėrje Efraim Ramadani,Sherif Esati, Halim Jonuzi, Rexhep Alili,Rijad Ramadani Refet Asani,dhe disa aktivist tė tjerė organizimi i jetės rinore nė fshat filloi tė jetė mė e organizuar ky Forum nė pėrbėerjen e vet kishte organet e sajė atė tė kulturės si dhe komisionin pėr sport.
Nė qershor komisioni i Sportit organizoi Turnir nė,futboll tė vogėl pėr her tė parė ky turnir ishte shum madhėshtor dhe shum i sukseshėm pasi qė pati mbi 5O ekipe, ishim shumė tė lumtur sepse mbaroi me sukses.
Po ashtu nė korrik u organizua njė koncert madhėshtor ku si komision pėr ktė koncert ishin Rexhep Saliu dhe Halim Jonuzi ku pėr her tė parė nė kėtė koncert pati edhe valle ku kėrcyen tė rrinjtė e fshatit nė pėrgjithėsi ky koncert ishte shumė i mirpritur nga publiku.
Si rrjedhojė Forumi rrinor nė mbledhjen e saj caktoi Rexhep Saliun qė tė bėjė dokumentacionin pėrkatės pėr regjistrimin e njė shoqate kulturrore ku nė shtatorrė tė vitit 1994 u bė regjistrimi i Shoqėris Kulturore Artistike "Jehona " . nė pėrbėrje Rexhep Saliu Kryetar, Efrairn Ramadani Nėnkryetar, Sherif Esati Sekretar, Refet Asani Arkėtar, Halim Jonuzi Koordinator,Aliriza Aliu Folklor,Blerim Mustafi Popullore,Afrim Rexhepi Valle,Zeqirja Tairi Zbavitse dhe Agron Shaqiri Dramė.
Pas suksesit tė madhė tė shoqris Forumi Rinor me aktivitetet e saj nė Qershorr tė viti1996 bėri regjistrimin e Klubit Futbollistik" Jehona "nė pėrbėrje Sabedin Alili, Sherif Esati,Alil Beqiri, Alit Deari.
Pasi qė kėto Tre struktura vepronin tė pamvarura aktivitetet kulturore sportive tash mė ishin nėn ombrellėn e tyre. Mė tej F. rinorrė vazhdonte tė i hulumtoj format e organizimit tė jetės nė fshat. Lindi ideja e njė lloj manifestimi i cili nėvete do ti ngėrthente aktivitetekulturore sportivie argėtuse ,akademike etj. Tendencė e jona e kah motshme qė fshati jonė tė ketė njė fėstė apo manifestim ose organizim qė do tė karakterizohet nė rajon qė dotė ngelėsi shenjė apo luznė qė do tė ngel pėr gjeneratat e ardhėshme dhe pėr rajonin mė tė gjėrė u diskutua gjėrė e gjat pėr tu njohur me formėn e organizimit si dhe caktimi i kohės sė manifestimit duke pasur parasyshė se kjo si traditė do tė duhej tė vazhdonte ndėr gjenerata. Me ēka do tė duhej edhe tė identifikohemi nė tė ardhmen. Thjeshtė thanun tė kemi njė ditė apo javė tonėn ku dotė festojm bashkė pėr identitetin tonė.
 
 
Mė 1 Korrik tė vitit 1997 nė bashkpunim me Departamentin e  kulturės dhe sporteve pran Bashksisė Lokale tė Fshatit Pėrshefcė pėrfaqsues tė Forumit Rinorrė,tė Shoqris Kulturore Artistike "Jehona , Klubit Futbollistik, si dhe dashamirė tė kulturės dhe sportit .Pas njė hulumtimi pas gjurmėve tė tė parėve tonė erdhėm nė pėrfundim se nė fshatin tonė ka pasur lloj lloj manifestimesh ,rrite dasmash, lojra popullore,veshjet kanė qenė   shum karekteristike nė krahasim me fshatrat tjerė, po ashtu njė fenomen i kohės ku nė mesin e korrikut tė gjith gurbetqarėt u ktheheshin nė vendlindje,qė nė fshatin tonė janė njė numėr i madh i tvre, qė t'ua bėjmė vendlindjen mė tėrheqse neve ishim tė detyruar tė mendojm pėr kėtė , ku u desht tė zgjedhim njė javė,apo koh ku e njėjta t“ju pėrshtatet tė gjithve.
Nė  biseda e sipėr  duke shpalosur lloj  lloj ideshė dhe mendimesh nė  fund  me  propozim  tė  Rexhep  Saliut  dhe Efraim Ramadanit ramė dakord qė  nė nivel tė Bashksisė Lokale tė  funksionoj  dhe  tė  veproj  DREJTORIA E JAVĖS KULTURORE SPORTIVE "JEHONA " Poēesverbali Nr; l.
 
 
Roli,Detyrrat,zgjedhja,Organizimi ,dhe Programi i Drejtoris
Nė fillim u zgjodh njė komision i cili do tė hartoj njė projektplan se si duhet tė duket ajo drejtori kėshtu qė  erdhėm nė pėrfundim qė roli dhe detyra e kėsaj drejtorie do tė jetė  dhe  ėshtė qė;    Tė caktoj datėn e fillimit tė kėsaj
feste konkretisht tė javės, kohė zgjatjen sigurimin pėr tėrė javėn,tė bėjė autobiografin e fshatit pėr periudhėn 1900/ 2000 nė tė gjitha aspektet e jetės. Zgjedhja e drejtorisė dotė , jetė nė ēdo dy vjet, dhe si duhet tė duket stafi udhėheqės i drejtoris tė bėjė renditjen programore pėr secilėn ditė tė javės.Konkretisht aktivitete bazė pėr secilėn ditė tė javės ja si duken:
 
E Hėnė: Takim me qytetarėt dhe gurbetqarėt.
E Martė: Ekspozit tė piktorve (fotografėve)ndonjė akademi solemne ose akademi pėrkujtimore, simpozium apo tribunė,piknik njė ditor nė mal.
E Mėrkurė: Koncert(folk, popllore vallzim), rok mbrėmje gazmore.
E Enjte: Lojra popullore,lufta e gjelave,atletik,ose mbrėmje teatrale.
E Premte,E Shtunė,E Dielė : Turnir nė futboll tė vogėl (turnir nate).
Njė sqarim se aktiviteteve tė javės mund tė ju ndrohen ditėt sipas nevojės
 
  
Nė bledhjen e radhės pra me tė gjitha strukturat qė pėrmenda mė lartė neve zgjodhėm`anėtarėt e drejtorisė dhe trupat udhėheqse.
Pėr vitin 1997 nė stafin udhėheqės janė:
· Efraim Ramadani           Drejtor
· Rexhep Saliu                     Nėndrejtor(Zėdhėnės)
· Besnik Rakipi                    Sekretar gjeneral
· Sherif Esati Drejtor I finansave
· Saledin Zeqiri                   Drejtor i operativės
Anėtarrė
· Halim Jonuzi     Pėrfaqsues i SHKASH “Jehona“
· Sabedin Alili Pėrfaqsues i KF”Jehona”
· .Xhemal Isaku Pėrfaqsues i Forumit Rinor
 Proēesverbali Nr: l.
Kjo drejtori nė kėtė pėrbėrje, punoi deri nė vitin 2000 tregoi mjaft aktivitete ku pėr aktivitetet do ju shpjegojm nė raportin e punės qė ėshtė kaptinė mė vete. Nė qershor tė viti 2000 u bė zgjedhja e re e drejtorisė ku kjo pėrbėrje e drejtorisė punoi tre mandate me radhė pa patur ndryshim, konkretisht deri nė qershor tė vitit 2006.
Proēesverbali Nr.-6.
Stafi Drejtues i Drejtorisė:
· Efraim Ramadani    Drejtor
· Rexhep Saliu  Nėndrejtor(zėdhėnės)
· Nasir Umeri Sekretar gjeneral
· Sherif Esati  Drejtor i finansave
· Aliriza Aliu               Drejtor i operativės
Anėtarrė
Naser Nuhiu(Daut Ameti) Pėrfaqsues i Shkash "Jehona "
Daut Shasivari Pėrfaqsues i KF "Jehona "
 Mirsad Esati Pėrfaqsues i Forumit Rinor Islam.
 
Kėto ishin personat tė cilėt udhėheqėn gjatė periudhės 1997/2005. Misioni i kėsaj drejtorie ishte qė tė ngrejė vetėdijen vetėbesimin tek gytetarėt pėr ngritjen apo edukimin e tė rinjėve, per ngritjen e ndėrvetėdijes pėr identitetin tonė apo kultit kulturoro sportiv.
Sot, ne mburemi me punėn tonė sepse kemi arritur qė fshatin Pėrshefcė ta indentifikojmė me javėn kulturore sportive "Jehona ". Thjesht tė krahasohemi me tė tjerėt dhe t'u themi se edhe ne dimė si tė argėtohemi.
Lirisht mund tė themi se ne mburemi qė gurbetqarėt tanė e dinė se nė javėn e.fundit tė muajt korrik nė fshat ka manifestim tė madhė, ku tė gjthė nė mėnyrėn e vet argėtohen sepse ka program pėr tė gjitha moshat.

 

Kthehu lartė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

mp3 made in  Pėrshefca

 

Kėto kėngė janė inēizuar nga Malik Ameti nė shtėpin e ti nė vitin 1980 me rastin e emigrimit tė familjes sė tijė nė Hamburg tė Gjermanisė , Maliki i tubon shokėt e vet nga malli i ndarjes nga atdheu sidhe vendlindja ku deri ather kishte kalluar nje rini tė shėndoshė.

 

Kėndon grupi Pėrshefcės i njohur nė atė kohė pėrmes Radio Tetovės.

 1. ēenin do ta vras me pushk...

 2. hajde djal nė shpi

 3. hecte djali udhės

 4. igballe

 5. ja fillova nga rakia

 6. kam qendis nje shami

 7. kur me erdhen shkusit

 8. mohalla kollajxhive

 9. n bafce t“riza agės

 10. pėrcolla dilberin

 11. saber lulie

 12. ta marr , mos e marr

 13. vesh kemejshen diolene

 

 

 

 

 

 

 

Kthehu lartė