www.pershefca.de

 

Balina
Qendra
 
Historia

Symbolet

Demografia

Kultura

 
Multimedia

Foto

Video

 
Komunikim

Forum

Libri Miqve

Kontakt

 

Aktualizim i fundit

06.10.2007 16:09

 

 

 

 

 

 
 

DREJTORIA E JAVĖS KULTURORO SPORTIVE "JEHONA "

RAPORT   GJAT PERIUDHĖS1997-2005

 

 

 
 
 • 1999

  • Nuk ka pas aktivitet shkaki luftės nė Kosovė
 
 • 2001 , 2002 , 2003 

  • Nuk ka pas aktivitet shkaki konfliktit ne Maqedoni
 • 2006
 • Nuk ka pas aktivitet si shkak i domosdosmesherise se kycjes te nje stafit te ri , qe nuk pranonte
 
 

 

 


 

 

 

 

Hyrje
Me Themelimin e Forumit Rinor nė Mars tė vitit 1994 nė pėrbėrje Efraim Ramadani,Sherif Esati, Halim Jonuzi, Rexhep Alili,Rijad Ramadani Refet Asani,dhe disa aktivist tė tjerė organizimi i jetės rinore nė fshat filloi tė jetė mė e organizuar ky Forum nė pėrbėerjen e vet kishte organet e sajė atė tė kulturės si dhe komisionin pėr sport.
Nė qershor komisioni i Sportit organizoi Turnir nė,futboll tė vogėl pėr her tė parė ky turnir ishte shum madhėshtor dhe shum i sukseshėm pasi qė pati mbi 5O ekipe, ishim shumė tė lumtur sepse mbaroi me sukses.
Po ashtu nė korrik u organizua njė koncert madhėshtor ku si komision pėr ktė koncert ishin Rexhep Saliu dhe Halim Jonuzi ku pėr her tė parė nė kėtė koncert pati edhe valle ku kėrcyen tė rrinjtė e fshatit nė pėrgjithėsi ky koncert ishte shumė i mirpritur nga publiku.
Si rrjedhojė Forumi rrinor nė mbledhjen e saj caktoi Rexhep Saliun qė tė bėjė dokumentacionin pėrkatės pėr regjistrimin e njė shoqate kulturrore ku nė shtatorrė tė vitit 1994 u bė regjistrimi i Shoqėris Kulturore Artistike "Jehona " . nė pėrbėrje Rexhep Saliu Kryetar, Efrairn Ramadani Nėnkryetar, Sherif Esati Sekretar, Refet Asani Arkėtar, Halim Jonuzi Koordinator,Aliriza Aliu Folklor,Blerim Mustafi Popullore,Afrim Rexhepi Valle,Zeqirja Tairi Zbavitse dhe Agron Shaqiri Dramė.
Pas suksesit tė madhė tė shoqris Forumi Rinor me aktivitetet e saj nė Qershorr tė viti1996 bėri regjistrimin e Klubit Futbollistik" Jehona "nė pėrbėrje Sabedin Alili, Sherif Esati,Alil Beqiri, Alit Deari.
Pasi qė kėto Tre struktura vepronin tė pamvarura aktivitetet kulturore sportive tash mė ishin nėn ombrellėn e tyre. Mė tej F. rinorrė vazhdonte tė i hulumtoj format e organizimit tė jetės nė fshat. Lindi ideja e njė lloj manifestimi i cili nėvete do ti ngėrthente aktivitetekulturore sportivie argėtuse ,akademike etj. Tendencė e jona e kah motshme qė fshati jonė tė ketė njė fėstė apo manifestim ose organizim qė do tė karakterizohet nė rajon qė dotė ngelėsi shenjė apo luznė qė do tė ngel pėr gjeneratat e ardhėshme dhe pėr rajonin mė tė gjėrė u diskutua gjėrė e gjat pėr tu njohur me formėn e organizimit si dhe caktimi i kohės sė manifestimit duke pasur parasyshė se kjo si traditė do tė duhej tė vazhdonte ndėr gjenerata. Me ēka do tė duhej edhe tė identifikohemi nė tė ardhmen. Thjeshtė thanun tė kemi njė ditė apo javė tonėn ku dotė festojm bashkė pėr identitetin tonė.
 
 
Mė 1 Korrik tė vitit 1997 nė bashkpunim me Departamentin e  kulturės dhe sporteve pran Bashksisė Lokale tė Fshatit Pėrshefcė pėrfaqsues tė Forumit Rinorrė,tė Shoqris Kulturore Artistike "Jehona , Klubit Futbollistik, si dhe dashamirė tė kulturės dhe sportit .Pas njė hulumtimi pas gjurmėve tė tė parėve tonė erdhėm nė pėrfundim se nė fshatin tonė ka pasur lloj lloj manifestimesh ,rrite dasmash, lojra popullore,veshjet kanė qenė   shum karekteristike nė krahasim me fshatrat tjerė, po ashtu njė fenomen i kohės ku nė mesin e korrikut tė gjith gurbetqarėt u ktheheshin nė vendlindje,qė nė fshatin tonė janė njė numėr i madh i tvre, qė t'ua bėjmė vendlindjen mė tėrheqse neve ishim tė detyruar tė mendojm pėr kėtė , ku u desht tė zgjedhim njė javė,apo koh ku e njėjta t“ju pėrshtatet tė gjithve.
Nė  biseda e sipėr  duke shpalosur lloj  lloj ideshė dhe mendimesh nė  fund  me  propozim  tė  Rexhep  Saliut  dhe Efraim Ramadanit ramė dakord qė  nė nivel tė Bashksisė Lokale tė  funksionoj  dhe  tė  veproj  DREJTORIA E JAVĖS KULTURORE SPORTIVE "JEHONA " Poēesverbali Nr; l.
 
 
Roli,Detyrrat,zgjedhja,Organizimi ,dhe Programi i Drejtoris
Nė fillim u zgjodh njė komision i cili do tė hartoj njė projektplan se si duhet tė duket ajo drejtori kėshtu qė  erdhėm nė pėrfundim qė roli dhe detyra e kėsaj drejtorie do tė jetė  dhe  ėshtė qė;    Tė caktoj datėn e fillimit tė kėsaj
feste konkretisht tė javės, kohė zgjatjen sigurimin pėr tėrė javėn,tė bėjė autobiografin e fshatit pėr periudhėn 1900/ 2000 nė tė gjitha aspektet e jetės. Zgjedhja e drejtorisė dotė , jetė nė ēdo dy vjet, dhe si duhet tė duket stafi udhėheqės i drejtoris tė bėjė renditjen programore pėr secilėn ditė tė javės.Konkretisht aktivitete bazė pėr secilėn ditė tė javės ja si duken:
 
E Hėnė: Takim me qytetarėt dhe gurbetqarėt.
E Martė: Ekspozit tė piktorve (fotografėve)ndonjė akademi solemne ose akademi pėrkujtimore, simpozium apo tribunė,piknik njė ditor nė mal.
E Mėrkurė: Koncert(folk, popllore vallzim), rok mbrėmje gazmore.
E Enjte: Lojra popullore,lufta e gjelave,atletik,ose mbrėmje teatrale.
E Premte,E Shtunė,E Dielė : Turnir nė futboll tė vogėl (turnir nate).
Njė sqarim se aktiviteteve tė javės mund tė ju ndrohen ditėt sipas nevojės
 
  
Nė bledhjen e radhės pra me tė gjitha strukturat qė pėrmenda mė lartė neve zgjodhėm`anėtarėt e drejtorisė dhe trupat udhėheqse.
Pėr vitin 1997 nė stafin udhėheqės janė:
· Efraim Ramadani           Drejtor
· Rexhep Saliu                     Nėndrejtor(Zėdhėnės)
· Besnik Rakipi                    Sekretar gjeneral
· Sherif Esati Drejtor I finansave
· Saledin Zeqiri                   Drejtor i operativės
Anėtarrė
· Halim Jonuzi     Pėrfaqsues i SHKASH “Jehona“
· Sabedin Alili Pėrfaqsues i KF”Jehona”
· .Xhemal Isaku Pėrfaqsues i Forumit Rinor
 Proēesverbali Nr: l.
Kjo drejtori nė kėtė pėrbėrje, punoi deri nė vitin 2000 tregoi mjaft aktivitete ku pėr aktivitetet do ju shpjegojm nė raportin e punės qė ėshtė kaptinė mė vete. Nė qershor tė viti 2000 u bė zgjedhja e re e drejtorisė ku kjo pėrbėrje e drejtorisė punoi tre mandate me radhė pa patur ndryshim, konkretisht deri nė qershor tė vitit 2006.
Proēesverbali Nr.-6.
Stafi Drejtues i Drejtorisė:
· Efraim Ramadani    Drejtor
· Rexhep Saliu  Nėndrejtor(zėdhėnės)
· Nasir Umeri Sekretar gjeneral
· Sherif Esati  Drejtor i finansave
· Aliriza Aliu               Drejtor i operativės
Anėtarrė
Naser Nuhiu(Daut Ameti) Pėrfaqsues i Shkash "Jehona "
Daut Shasivari Pėrfaqsues i KF "Jehona "
 Mirsad Esati Pėrfaqsues i Forumit Rinor Islam.
 
Kėto ishin personat tė cilėt udhėheqėn gjatė periudhės 1997/2005. Misioni i kėsaj drejtorie ishte qė tė ngrejė vetėdijen vetėbesimin tek gytetarėt pėr ngritjen apo edukimin e tė rinjėve, per ngritjen e ndėrvetėdijes pėr identitetin tonė apo kultit kulturoro sportiv.
Sot, ne mburemi me punėn tonė sepse kemi arritur qė fshatin Pėrshefcė ta indentifikojmė me javėn kulturore sportive "Jehona ". Thjesht tė krahasohemi me tė tjerėt dhe t'u themi se edhe ne dimė si tė argėtohemi.
Lirisht mund tė themi se ne mburemi qė gurbetqarėt tanė e dinė se nė javėn e.fundit tė muajt korrik nė fshat ka manifestim tė madhė, ku tė gjthė nė mėnyrėn e vet argėtohen sepse ka program pėr tė gjitha moshat.

Kthehu lartė

 


 

Java kulturrore sportive "Jehona 1997"

 
Me konstituimin e kėshillave punues (proēesverbali nr.l).pra mė 26 Korrik java kulturrore sportive "Jehona 97" u shpall e hapur , e cila do tė vazhdojė deri mė 02 gusht 1997.
 
 
 

Pėr vitin 1997 janė zhvilluar kėto aktivitete:

 

 • 26,27gusht-(e shtunė,e diel):

 

Fillimi i Turnirit tė vogėl.

Komisioni punues:

 

 • Sherif Esati,

 • Sabedin Alili,

 • Alil Beqiri,

 • Halit Deari

 • Qamil Asani

Nė kėtė turnir pati 24 ekipe nga mbarrė rajoni. ishte shum i suksesshėm.

 

Vendi i parė Dobroshti - Dobrosht Pehar.
Vendi i dytė Nėna Ajthe - Pėrshefcė Pehar
Vendi i tretė Nerashti - Nerasht Pehar

Po ashtu vlen tė theksohet roli i forumit rinorė i cili bėri njė punė tė shkėlqyer lidhur me vendin,pėrgatitjen e skarės si dhe shitjen e pijeve freskuese.

 

 

 • 28 korrik e Hėnė:

 

 Vrapim Nė 1500 m ,Lufta e gjelave.

Komision

 • Efraim Ramadani,

 • Asim Beqiri,

 • Sabedin Alili.

Nė Vrapim pati mbi 15 pjesmarės.

 

Vėndin i parė

Devat Memeti

-

Medaljen e Artė

Vendi i dytė

Qani Nexhipi

-

Medaljen e Argjent

Vendi i tretė

Mahi Nexhipi

-

Medaljen e Bronzt

 

 

Nė mbrėmje u zhvillua lufta e gjelave. Nė kėtė arenė pati shumė mysafir ku rnoi°ėn pjesė mbi 10 gjela.

 

 

L'endi i parė

gjeli i Nazim Ademit

-

dhuratė pulė Xhintake

Vendi i dytė

gjeli i Zeqirja Arifit

-

dhuratė pulė.

Vendi i tretė

gjeli i Shefit Tairit

-

dhuratė pulė

 

Edhe kjo ditė ishte shumė atraktive dhe mbaroi me sukses.

 

 • 29 Korrik e Martė:

Tribunė me Temėn" DROGA DHE SHĖNDETI" Ligjėrues:

 1. Dr Agim XHelili

 2. Imam: Shaban Hasani

 3. komision pėr kėtė ditė ishte Efraim Ramadani.

 

 • Edhe kjo tribunė pati ,jehonė tė madhe pasi patė shumė tė rinjė tė interesuar nė kėtė ligjeratė.

 

 

 • 30 Korrik e Mėrkurė:

 

Koncerti nuk u realizua pėr shkak tė situatės sė tendosur politike nė vend( VENDIM I DREJTORISĖ SĖ JA VĖS).

 

 

 

 

 

 • 31 Korrik e Enjte:

 

Ekspozitė e piktorve tė fshatit Ekspozuan me piktura :

 1. Ferit Ademi

 2. Jetmire Zendeli

 3. Jakup Ameti

 
 
 

 

 • 01 Gusht e Premte:

 

Mbrėmje letrare poetike.

Komision i kėsajė mbrėmje:

 

 1. Saledin Zeqiri

 2. Ferit Ademi.  

 

 • Nė kėtė mbrėmje pati shumė mysafir. Ndėr ta mund tė i pėrmendim Xhabir Ameti i cili bėri prezantimin e veprave tė tijė, Lindita Ameti poeteshė. Pati disa recitale, njėkohėsisht ishin prezent shumė shkrimtarė nga trojet tona. Pėrcjellje mediale ishin Tv Arti, Flaka e Vėllazėrimit.Nė kėtė mbrėmje letrare tė gjithė tė pranishmit e vlersuan lartė kontributin e tė rinjėve dhe tė drejtorisė.

 

Kėto ishin aktivitetet e javės kulturoro sportive „Jehona 97". Nė detaje shiqo raportin vjetorė tė javės. Proēesverbali

 

Kthehu lartė

 

 

 

 

Java kulturrore sportive "Jehona 1998"

 

Pas suksesit tė madh nė vitin1997 sivjet drejtoria ishte nė dilemė a tė organizojė manifestim ose jo. Pėr shkak  tė luftės tė sa po filluar nė Kosovė. Megjithėatė neve e bėmė hapjen solemne tė Javės Kulturore Sportive "Jehona 98 ". Tė potencojm se anėtarėt dhe komisionet e drejtorisė ishin tė njėjtit persona tė viti tė kaluar.

Proēesverbali nr: 3.

 

26 Korrik e Dielė : Fillimi i javės me turnirin tradicional.

Gjithsejtė pati 10 ekipe . Vetėm tė fshatrave pėreth .Ky turnir mbaroi po tė njėjtėn ditė .

 

Vendi Emri Fshati Dhurata
Vendi i Parė "Dobroshti" Dobrosht Pehar
Vendi i Dytė "Nėna Ajthe" Pėrshefcė Pehar
Vendi i Tretė "Nerashti" Nerasht Pehar

Pasi pėrfundoj turniri edhe pse nuk pati jehonė tė madhe, doli i suksesshėm.  Nė mbrėmje stafi drejtues i drejtorisė bashkė me strukturat tjera nė fshat solli vendim :PEJZULLOHEN TL GJITHA AKTIVITETET E MĖTUTJESHME PER SHKAK TĖ SITUATĖS SE PALAKMUESHME NĖ KOSOVĖ.

Shiqo raportin vjetor tė javės kulturoro sportive "Jehona 98 ".

 

Kthehu lartė

 

 

 

 

 

 

 

 

Java kulturrore sportive "Jehona 2000"

 

 

Pas Rekunstituimit tė drejtorisė dhe komisioneve pėrkatėse pra, si vijon:

 

 • Efraim Ramadani   drejtor

 • Rexhep Saliu   nėndrejtor,

 • Sherif Esati  drejtor i finansave,

 • Nasir Umeri  sekretar gjeneral,

 • Aliriza Aliu  drejtor i operativės.

Komisioni mbi turnirin:

 • Daut Shasivari,

 • Efraim Ramadani,

 • Sherif Esati. Komisioni

Komisioni mbi koncertin:

 • Zulqufli Jakupi,

 • Halim Jonuzi,

 • Zeqir Zeyiri.

Komisioni i vrapimit, luftės sė gjelave:

 • Asim Beqiri,

 • Sabedin Alili.

Komisioni i ekspozitės;

 • Jakup Ameti.

Kėto ishin pėrbėrja e re e drejtotrisė.

 

Proēesverbali nr:6.

 

E Shtunė 27.07.2000 Hapja e turnirit tradicional (turnir nate). E dielė,e hėnė 28,29.'07.2000 vazhdimi turnirit dhe nata finale

 

Vendi Emri Fshati Dhurata
Vendi i Parė "Glloboēica" Glloboēicė Pehar
Vendi i Dytė "Jehona" Pėrshefcė Pehar
Vendi i Tretė "Vllazėrimi" Sllatinė Pehar

 

Nė kėtė turnir pati gjithsejt 31 ekipe. Turniri ishte mjaft i suksesshėm pasi u zhvillua nė mbrėmje. Mysafirėt janė argėtuar me muzikė nga DJ Blerimi.

 

E Martė 30.07.2000 : Lufta e gjelave dhe vrapimi.    Kjo mbrėmje pasi ėshtė bėrė tradicionale, ishte shumė atraktive.

E Mėrkurė 31.07.2000: Koncert i SHKA  "Jehona":

Koncerti ishte madhėshtorė. Ka pasur muzikė nga tė gjitha zhanret. Nė kėtė koncert ka pasur mbi 500 spektatorė.

 

E Enjte 01.08.2000: Ekspozit dhe mledhje me gurbetqarėt dhe qytetarėt.

 

Ky ishte nė pėrgjėithėsi raporti i javės „Jehona2000"

 

Kthehu lartė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Java kulturrore sportive "Jehona 2004"

Pas njė pauze katėr vjeēare drejtoria e javės nė tė njėjtėn pėrbėrje si mė lartė, vendosi qė tė vazhdojė traditėn shumėvjeēare tė aktivitetve kulturore Sportive. Caktuam komisionet pėrkatėse si vijon:

Komision mbi turnirin:

 • Daut Shasivari,
 • Enver Ramadani,
 • Nasir Umeri.

Pėr koncertin:

 • Daut Ameti,
 • Afrim Rexhepi.

Pasi qė kishim Akademi solemne me rastin e dhjetėvjetorit tė SHKASH "JEHONA " 1994/2004 nė komision ishte:

 • Rexhep Saliu,
 • Daut Arneti.

Pėr luftėn e gjelave dhe vrapimit nė komision:

 • Ismail Ameti,
 • Selam Rexhepi.

Mbledhje me gurbetqarėt komision:

 • Efraim R.
 • Sherif Esati.

Ekspozitės me fotografi tė SHKA "JEHONA ":

 • Jakup Ameti. PV nj°: 10.

 

 

26 Korrik E hėnė: Jubileu i SHKA "JEHONA ".        Pati shumė mysafir dha tė ftuar nga lėmija e kulturės , veteran tė shoqėrisė si dhe aktivist tė ndryshėm. Njėkohėsisht u ndanė edhe mirėnjohje pėr tė gjithė anėtarėt qė kanė punuar gjatė kėtyre dhjetė viteve.

27 Korrik e Martė : Lufta e gjelave,vrapimi.

Mbrėmja mė atraktive e javės pati mbi 200 shikues ku nė arenė dolėn shumė gjela.

 • Vendi i parė gjeli i Cemtit dhe i djalit Harunit.

Nė vrapim ishin shumė djem tė rinjė ku

 • vendin e parė e mori: Liridon Rexhepi,
 • vendin e dytė Erzen Asani,
 • vendi i tNetė Blerton Ameti.

28 Korrik e Mėrkurė: Koncert i SHKA „JEHONA ".

Tė potencojmė, pasi qė ishte koncert jubilar poashtu ai doli mjqftė i sukseshėm . Prezenca e S00 spektatorėve e madhėshtoi koncertin.Risi e kėtijė koncerti ishte se pėr herė tė parė morėn pjesė edhe Filharmonia e tė rinjve tė SHKA-sė dhe Rok grupi „ Votra "e A frim Rexhepit. Bėri njė eho tė madhe pasi vetė publiku dha njė vlersim tė lartė. Nuk duhet haruar kontributi i Musa Esatit me artoparlantat e tijė.

29 Korrik e Enjte : Mbledje me gurbetqarėt dhe qytetarėt.

 Mbledhja ishte e suksesshme pasi i qajtėm hallet dhe dertet bashkarisht.

30,31 Korrik,01,02 Gusht: Turnir nate nė futboll tė vogėl.

Nė kėtė turnir pati mbi 5O ekipe pjesmarja ishte shumė e madhe. Thjesht thėnė njė karneval Braziljan i futbollit nė prapavijė ka patur non stop muzikė nga DJ Musa. Turniri doli mjaft i suksesshėm

Vendi Emri Fshati Dhurata
Vendi i Parė "Tre Fenerat" Tetovė Pehar
Vendi i Dytė "Gllogja" Gllogjė Pehar
Vendi i Tretė "Orasha" Orashė Pehar

 

Turniri mbaroi me sukses. Shiqo nė detaje proēesverbali nr:20

Kthehu lartė

 

 

 

 

 

 

 

 

Java kulturrore sportive "Jehona 2005"

Pas disa konsultave mbrenda pėr mrenda tė drejtorisė. vendosėm qė edhlle kėtė vit tė orgonizojmė javėn K. S. Drejtoria nė pėrbėrje standarde kurse nė komisione u caktuan:

Komision mbi turnirin:

 • Daut SH,
 • Enver R,
 • Nasir U,
 • Oazim S .

Pėr koncert:

 • Naser Nuhiu,
 • Besim Limani .

Ekspozit:

 • Jakup Ameti

Nė luftėn e gjelave dhe vrapim:

 • Ismail A,
 • Selam R.

Mbrėmje pėr tė rinjė, Forumi Rinor Islam , Mbledhje me gurbetqarėt:

 • Efraim R,
 • Sherif E.

 

25Korrik e Hėnė:

Mbledhje me gurbetqarėt dhe qytetarėt. Si ēdo herė u diskutua pėr tė ariturat dhe problemet nė fshat.

 

26 Korrik e Martė: Lufta e gjelave dhe vrapimi.

Pasi kjo disciplinė ėshtė bėrė tradicionale, sivjet pati gjela edha nga Tearca dhe Sllatina. Edhe nė vrapim pati shumė pjesmarės ku vendi i parė i takoi Erzen Asanit; Vendi i dytė Liridon R. Mbrėmja ishte shumė atraktive.

 

27 Korrik e Mėrkurė:

Themelimi i nėndegės sė Forumit Rinor Islam.

Kėtu pati Shumė mysafir nga Tetova. U bė promovimi i themelimit dhe shpalosja e programit si dhe u bė zgjedhja e kryesisė.

28 Korrik e Enjte: Koncert i SHKA "JEHONA ".

Sivjet kryesia e Shka „Jehona " vendosi qė tė dalė vetėm me seksionin e muzikės zbavitėse ku si pjesmarės ishin shumė mysafir si: Avi„ AGENDA ", "VOTRA ", "MEGALITA ". Mbrėmja mbaroi me sukses

29,30,31Korik 01,02 Gusht:

Turnir nate nė futboll tė vogėl. Gjithsejt pati 40 ekipe. Pjesėmarja ishte nė nivel.Nuk pati ekscese. ,

Vendi Emri Fshati Dhurata
Vendi i Parė "Derbi" Poroj Pehar
Vendi i Dytė "Nerashti" Nerasht Pehar
Vendi i Tretė "Radusha" Radushė Pehar

 

 

Edhe kjo javė mbaroi me sukses. Proēesverbali nr: 26.Kjo ishte e tėra sa i pėrket organizimit tė javės kulturore sportive „JEHONA " pėr kėto katėr mandate tė periudhės 1997/2005. Konkretisht tetė vite.

 

Kthehu lartė

 

 

 

 

 

 

 

Raport Finansiarė

 

Sa u pėrket mjeteve finansiare, drejtoria e javės ka startuar pa asnjė cent. Me konstituimin e organeve tė drejtorisė, neve filluam me punė, pra:

"JEHONA 97"

 Tė hyra 915 DM
Tė dala 729 DM
Totali +186 DM

 „JEHONA 98"

 Tė hyra 386 DM
Tė dala  000 DM
Totali +386 DM

 Tė potencojmė se pėr kėtė vit peharat i sollėn dhuratė gurbetqarėt nga kantoni VALAIS (Zvicėr ).

„JEHONA 99"

Nuk pati aktivitete.

 „JEHONA 2000"

 Tė hyra 1646 DM
Tė dala 1446 DM
Totali +200 DM

Nė kėtė vit ka pasur shumė donacione. Nė detaje proVesverbali nr:5

"JEHONA" 01,02,03"

Nuk pati aktivitete. Proēesverbali nr: 8. 9,10.

 

„JEHONA 04"

 Tė hyra 1340  €
Tė dala  627  €    
Totali  711  €

Tė potencojmė se sponzorimet kanė qenė tė ndryshme. Proēesverbali nr: 20.

"JEHONA O5"

 Tė hyra 1818  €
Tė dala 950   €
Totali 868  €

Tė potencojm se donatorėt kanė qenė tė ndryshėm. Proēesverbali nr: 26.

 

 

Ky ishte raporti, finansiarė i javės kulturore sportive JEHONA ". Nė rastė se dėshironi tė dini nė detaje, shiqoni proēesverbalet e javės nė raportet vjetore .

Kthehu lartė

 

 

 

 

 

 

 

Pėrfundimi

 

Ne e dimė se njeriu dallohet nga krijesat tjera pasi se ai ka LOGJIKĖN dhe NDĖRVETĖDIJEN Nėse nuk i ngacmon kėto elemente dotė jeshė i "qetė " nė jetė. Aktivitete nuk ke, probleme tė ballafaqohesh me dikė nuk do tė keshė, nuk do tė dishė kurė sa i vyeshėm  je pėr vete si dhe pėr rethin ku jeton. Ne nuk qėndruam duarkryq qė jetėn kulturore, sportive tė na servoj dikush nga gjithėsia por, i ngacmuam ato elemente qė pėrmenda mė lartė dhe rezultatet janė : Forumi rinorė, SHKA "Jehona " . , KF "Jehona ", dejtoria e javės kulturore sportive "Jehona ", Shoqata bjeshkatarėve dhe ekologjistėve "UJMIRĖ".Tė gjitha kėto u aritėn nė bashkpunim me rininė dhe ata tė cilėt deshtėn tė bėjnė njė ndrvshim nė vendin ktu jetojnė. Ne shiqim tė parė, kjo punė duket shumė amatore. E vėrtetė por, gjatė viteve ju dotė jeni profesionist pasi qė puna do tju mėsoj. Pasi nė kė botė nuk ka tė pėrkryer pa u sakrifikuar. Kuptohet pėr tė mirėn e rethit ku jeton. Tė pėrkryer janė vetėm :Injorantėt,snobistėt,dhe dembelat tė gjith kėto i shohim nė rethin ku jetojm pasi qė janė me shumic.

Tė pėrmendim se ne nuk jemi tė pėrkryer po" Al QE PUNON NDODH QĖ NDONJĖ HERĖ EDHE TĖ GABOJ" . Sa kemi gabuar ne, dota dėshmoni ju qė vini pas nesh !

Tua bėjmė me dije njė thėnje tė tė parve tonė se "MBJELL FARĖ NE ARĖN TĖNDE" qė tė keshė tė korura tė mira nė vjeshtė . Po se mbjellėt ju "DO TA MBJELLIN TĖ TJERĖT "Po tė mbjellat e tė tjerve janė HIBRIDE.

Le tė ju udhėheq motoja e jonė "ĒDO VIT NJĖ NGJARE PLUS".Mos ju vij keq pėr identitetin tuaj ,ju jeni bijt e kėti fshati nėse dikush thot se kjo ėshtė sakrificė pėr ti argėtuar tė tjerėt, E vėrtet po, ja ne u sakrifikuam pėr kėto dhjetė vite a ėshtė mirė ose jo? ju do ta vlersoni, Nėse PO atėher vazhdoni kėtė mision pėr gjeneratat qė vinė. Unė jamė i bindur se ju dotė jeni mė tė pėrkryer pasi qė ne besojm tek ju sepse Jeni,ju

"JAVA KULTURORE SPORTIVE JEHONA ".

 

 

KONTRIBUAN , UDHĖHEQĖN, QEVERISĖN PĖR TETĖ VITE:
 • Efraim Ramadani

 • Rexhep Saliu

 • Sherif Esati

 • Halit Deari

 • Rexhep Alili

 • Sabedin Alili

 • Saledin Zeqiri

 • Refet Asani

 • Halim Jonuzi

 • Afrim Rexhepi

 • Blerim Mustafi

 • Daut Shasivari

 • Aliriza Aliu

 • Nasir Umeri

 • Hazir Fejza

 • Enver Ramadani

gjithashtu...

 • Besnik Rakipi

 • Besim Limani

 • Milazim Nexhipi    

 • Halil Beqiri

 • Hasim Beqiri

 • Daut Ameti

 • Naser Nuhiu
 • Jakup Ameti
 • Xhemal Isaku
 • Besnik Saliu
 • lsmail Ameti
 • Selam Rexhepi
 • Musa Esati
 • Abdilxhemil Rexhepi
 • Sami Asani
 • Shaban Abdullai
 • Bajram Emini
 • Murat Saliu
 • Besim Ameti
 • Bejtulla Asani
 • Nazim Isaku
 • Hamdi Memeti
 • Afarist tė ndryshėm tė fshatit nė diaspor:
 • Kanton Valais,Sent Galen,Hamburg,Danimark dhe tė tjerė.

 

 

Hartues i Raportit : Rexhep Saliu
Kontrollues tė Raportit : Efraim Ramadani
Verifikues tė Raortit:  
B.Lokale Pėrshefcė Sherif Esati
SHKA "Jehona" Naser Nuhiu
K.F."Jehona" Daut Shasivari
Forumi Rinor Islam Mirsad Esati
SH.B.E"Ujmirė" Sherif Esati

Pėrshefcė Dhjetorė 2005

Kthehu lartė