Balina
Qendra
 
Historia

Symbolet

Demografia

Kultura

 
Multimedia

Foto

Video

 
Komunikim

Forum

Libri Miqve

Kontakt

 

Aktualizim i fundit

06.10.2007 16:11

 

 

KF JEHONA PĖRSHEFCĖ 1996

 

Flamuri dhe stema e KF Jehona Pėrshefcė 1996

 

Historia e Klubit Futballistik Jehona Pėrshefcė 1996

Klubi futbollistik "Jehona" nė Pėrshefcė, nė rradhėt e veta tubon tė rinjtė mė tė talentuar tė kesaj discipline mė tė popullarizuar sportive. Pas njė pauze mbi njevjecare, ai prej fillimit tė prillit sėrish u riaktivizua dhe nė kėtė drejtim zhvillon aktivitete tė shumta dhe intenzive. Lidhur me kėto cėshtje dhe me problemet tjera me tė cilat ballafaqohet Klubi, zhvilluam njė bisedė me z. Alit Dearin, trajner i parė, i cili tėrė qenien dhe jetėn e tij ia kushtoi sportit komunal nė pėrgjithsi, e nė rradhė tė parė futbollit, duke filluar si junior e senior i ekipėve tė ndryshme sportive, e mė vonė si ekspert dhe punėtorė i palodhshėm dhe i dalluar sportiv. Bashkėbiseduesi i ynė qė nė fillim e prezentoi historikun e shkurtėr tė Klubit Futbollistik "Jehona nė Pėrshefcė i cili ėshtė themeluar nė vitin 1996, me angazhimin e punėtorėve tanė sportiv dhe tė tė rinjėve tanė entuziaste dhe dashamirė tė shumtė tė futbollit. Prej themelimit tė tij, pas njė vit garash nė ligėn Ndėrkomunale Tetovė e zuri vendin e parė, para KF "Tearcės", "Vellazerimi", etj. dhe kėshtu arriti tė drejtėn pėr kualifikime nė garat e mėtutjeshme. Nė garat kualifikuese e mundi Klubin Futbollistik "Liria" nga fshati Zhelinė. Nė kėtė nivel garash, edhe pse arritėn rezultate solide, morėn pjesė vetėm njė gjysėm sezoni. Pėrshkak tė rrethanave tė krijuara politike gjendjes sė luftės, klubi qė i detyruar t'i ndėrprejė te gjitha aktivitetėt, prandaj edhe tė hjekė dorė prej garave tė mėtutjeshme nga Liga e fshatėrave tė Tetovės. Kjo pauzė zgjati gati dy vite. Megjithatė nuk u ndėrprenė tė gjitha aktivitete sportive. Punėtorėt sportiv dhe rinia, edhe nė kėto kushte tė rėnda kishin dėshirė dhe nevojė pėr kalimin e kohės duke u marrė mė sport. Prandaj gjetėn forma perkatėse duke organizuar turne nė futboll tė vogėl nėpėr bashkėsitė lokale tė fshatit, e nė rradhė tė parė nėpėrmjet turneut tradicional "1 Maj" i cili organizohet cdo vit nė fshatin Bogovine tė Tetovės z. Alit Deari thot se kemi rini tė shkėlqyeshme me prirje dhe talent tė madhė pėr futboll, tė cilėt me angazhim dhe lojėn e tyre kontribuan shumė nė rezultatet e arritura tė Klubit, e nė kėtė drejtim i vecoi Fatmir Imerin, veteran i klubit, si dhe tė rinjtė tjerė Agron Memedin, Sefedin Rexhepin, Xhengis Rexhepin, Arijan Isakun, etj. Te gjitha kėta, pėrshkak tė gjendjes sė luftės u detyruan ta leshojnė karierėn sportive e vazhduan ne klubet e rangjeve tė ndryshme tė vendeve tjera, ndėrsa pas luftės, njė numer i tyre janė anėtarė standard tė klubėve kosovare. Ky klub, aktivitetin e vet e rifilloi me 10 prill te vitit 2001 nėn udhėheqjen e Daut Shasivarit. Bashkėbiseduesi ynė e potencon se nė fillim ishte mjaft vėshtirė, mirėpo nė ndėrkohė lojtarėt iu adaptuan kushteve tė reja te punės. Nė fund, z. Alit Deari thot se ky ekip premton pėr njė tė ardhshme shume tė mirė, kuptohet me punėn dhe angazhim tė udhėheqėsisė sė klubit dhe tė vetė lojtarėve. Lojtarėt janė mjaftė tė rinjė, prej moshės 15-22 vjecar.
Pėrshefcė 2001...

 

Foto Nga Jehona

Rringjalet  KF Jehona Pėrshefcė 1996

 

Sipas informatava ma te reja nga vendi jonė Pėrshefca , nė vitin 2007 do shkruhet edhe nje kapitull i rėndėsishėm nė Historine e Fshati Pėrshefcė , bėhet fjalė pėr rringjalljen e:

 

"Kllubit Futbollistik KF Jehona Pėrshefcė 1996" .  

Sidhe pėr njė projekt tjeter ndėrtimin e njė Stadiumi me tribinė nė Pėrshefcė i cilli do ju sherbeje gjeneratave ardhshme jo vetem ne Pėrshefcė po nė tėrrė rajonin si njė ēerdh ku do mėsojnė , do zhvilojnė dhe da jetojnė  sportin ma tė Popularizum ne bote .

Do ju informojme ma hollsishte per rjedhine e ngjarjeve reth kesaj qeshtje .

 

 

 

  • Loja e pare e Jehonės humbet 2:1 me Forinėn , pra KF Forina : KF Jehona 2:1

  • Nė Diaspore tashmė jan aktivizu gjitha mekanizmat pėr ndihmė KF Jehonės 1996

  • Pėr Pershefcalit cilet janė jashtė qendrave tė mdha , shpejt do ju japim info ku mund tė drejtoheni pėr kontributin tuaj .

 

 

 

Jehona (Pėrshefc)-Skenderbeu (Poroj)= 4:1
 
Jehona e deklason Skenderbeun e Porojit
 
Sot nė stadiumin e fshatit Tearce para shume simpatizuesve (BAGERAVE) u zhvillua ndeshja e dyte kampionale ne Ligen e trete republikane-Veri. Jehona fitoi nga Skenderbeu (Poroj) me rezultat 4:1 (1:0).
Golashenues: Valbon Memeti-Maska (35 minut) Devat Memeti 3 (51, 65, 74 minut).
 
Raportin e ndeshjes e mundesoi -Klubi Digital ALBATROSI.

 

 

Apel nga sekretari aktual KF Jehona Pėrshefcė 96

Pershendetje nga sekretari i K.F JEHONA
sot u luajt loja K.F JEHONA-- K.F SKENDERBEU  4:1
Fitorja i takoi K.F JEHONES golshenues VALBON MEMEDI ne min e 35.DEVAD MEMEDI min e 51,65 74.
Atdhetar tė dashur. Kemi nevojė pėr ndihmėn tuaj pasiqė kemi njė pasuri shumė tė mirė tė cilėt janė fėmijt tanė, djemt tanė, motrat dhe vllezėrit tanė. Ndihmojeni rininė e fshatit Pėrshefcė !
 
Pershendetje nga K.F. ,,JEHONA'

Pershendesem faqen e PERSHEFCES . Me ringjalljen e K.F "JEHONA"ringjallem fshatin si dhe rinin e fshatit pershefce.Adhurues te fashatit si dhe te futfutbollit kerkojm perkrahjen tuaj nga diaspora si dhe lojtaret me vetkontribut duke mar parasysh qe te marin persiper qe ne fshatin pershefc per muajn RAMAZAN ti bien LODRES si dhe te siguroj mjete per egzistimin e klubit.Po njehersh ju boj thirje qe te na perkrahni. Aksioni do ti bashkohemi te gjith qytetaret e F.SH .Pershefc. TA NDERTOJM PERSHEFCEN ME NJE (1) EURO NE MUAJ. Mjetet mund qe te lishohen ne BASHKSIS LOKALE e cila eshte bartese e te gjith strukturave ne fshat. Ju falemenderoj per mirkuptimin .

 

Jehona humb nė Ēajle

Jehona humb nė Ēajle

 

RINIA  – JEHONA 2:1

 

Nė njė ndeshje thuajse tė barabartė, Jehona humbi nga klubi futbollistik Rinia e fshatit Ēajle me rezultat 2:1.

Golin pėr Jehonėn e shėnoi Devad Memedi mė minutėn 56 nga njė distancė prej afėr 40 metrash.

Edhe pse humbėn me rezultat minimal, lojtarėt e Jehonės treguan njė lojmė mjaft tė mirė. Duhet theksuar se deri nė minutat e fundit tė lojės rezultati ishte 1:1. Posa lojtarėt e Rinisė shėnuan golin e epėrsisė referi kryesor dha shenjė pėr mbarimin e ndeshjes edhe pse kishte tė luhet edhe mė sė paku 10 minuta lojė.

Shpresojmė se nė lojėrat e ardhėshme Jehona do tė arijė rezultate tė mira dhe referėt do tė gjykojnė lojėn mė mirė.

 

Raportin e ndeshjes e mundėsoi

Digital Club - ALBATROSI

 

  Jehona vazhdon me humbje

Piroku – JEHONA 3:2

 

Nė ndeshjen futbollistike qė u luajt nė stadiumin e fshatit Pirok, ekipi nga i njėjti fshat e mposhti Jehonėn me rezultat 3:2 (2:1).

Sė pari nė epėrsi kaluan lojtarėt e Jehonės nėpėmjet Arben Xhelilit. Pastaj miqtė barazuan dhe kaluan nė epėrsi me 2:1 me ēka mbaroi pjesa e parė.

Nė pjesėn e dytė vendasit shėnuan edhe njė gol dhe e ritėn epėrsinė nė 3:1 qė mė vonė me golin e Xhemal Ramadanit, Jehona da zbusė epėrsinė nė 3:2 me tė cilin rezultat mbaroi edhe ndeshja.

Pra kjo ishte edhe njė humbje e Jehonės, por shpresojmė se nė tė ardhmen ekipi nga fshati ynė Pėrshefca do tė arijė rezultate mė tė mira.

 

Raportin e ndeshjes e mundėsoi

Digital Club - ALBATROSI